Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Poradna


Prohlášení k poskytované internetové konzultaci
Tato internetová poradna nenahrazuje osobní konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo s lékařem provádějícím příslušné očkování. Význam této internetové poradny je jen doplňkový. Odpovědi se vztahují jen k zadanému popisu tazatele dané situace ve vztahu k očkování a nemůže tedy odrážet ostatní skutečnosti, jako jsou další očkovancem neuvedené zdravotní okolnosti a technicko-administrativní možnosti lékaře provádějícího dané očkování. 
Vydavatel neodpovídá za škody, které vzniknou tím, že uživatel těchto stránek v případě poškození zdraví osobně nekonzultuje očkování s odpovídajícím zdravotním odborníkem.
doc. RNDr.M.Petráš, Ph.D.


2019

Dceři jsem několik měsíců podávala na posílení imunity kolostrum, které mimo jiné obsahuje i imunoglobuliny. Jak moc to může ovlivnit předešlá očkováni? MMR a 2 dávky hexacimy? Jak moc je tímto očkování jakoby znehodnoceno? Dokázalo si tělo vytvořit alespoň nějaké protilátky na omezený čas? L.U. (listopad 2019)

Vůbec se nemusíte obávat, že by došlo k interferenci kolostra s očkováním. Důvodem je skutečnost, že se kolostrum podává perorálně a zvířecí protilátky nemohou prostoupit do krevního řečiště, neboť se zničí žaludeční kyselinou, dříve než se dostanou do tenkého střeva. 
Ostatně kolostrum není lék, ale doplněk stravy. Jde o parafarmakum, které nesmí léčit. Pokud by mělo léčit, pak by muselo být řádně zaregistrováno.Jinými slovy je to stejné jako kdyby Vaše dcera konzumovala mléko.


Ráda bych se zeptala na vhodnost očkování proti Meningokoku B pro mého 17-ti letého syna. Ve 13 letech měl současně Bellovu obrnu a iridocyklitidu. Tyto dvě nemoci mu propukly necelé dva měsíce po očkování proti Meningokoku A,C,Y a W. (to asi není podstatné, jen to zmiňuji). Letos v létě měl opět iridocyklitidu. Má HLAB27 pozitivní. Jinak je více méně zdravý, vrcholově sportuje. Zvažuji očkování proti Meningokoku B, ale mám jisté pochybnosti (další zátěž pro organismus). L.S. (listopad 2019)

Osobní anamnéza Vašeho syna nepředstavuje omezení v očkování proti meningokokovým nákazám. Určitě jsou věk a jeho sportovní aktivita faktory, které mohou zvyšovat vnímavost k těmto nákazám. Doporučil bych očkování vakcínou Trumenba nebo Bexsero (proti séroskupině B) - podáním 2 dávek a doplnil bych toto očkování podáním 1 dávky kombinované vakcíny Nimenrix nebo Menveo, pokud předešlá vakcína byla podána před více než 5 lety (odpovídající ochrana tohoto očkování je limitována na 5 let).
Přítomnost HLAB27 je signálem možných autoimunit. Očkování je vyvolat neumí.


Mám synka je mu 21 měsíců. V květnu byl očkován 1.dávkou Hexacimy. Další dávku měl mít v srpnu, ale od toho srpna je vždy kromě pár týdnů nemocný. Proto jsme promeškali maximální půlroční rozestup mezi první a druhou dávkou. Aktuálně je opět n emocný (zatím jen kašel). Jak to tedy teď udělat s očkováním? Nevadí vyšší rozestup než je těch šest měsíců? M.D. (listopad 2019)

Interval mezi 1-2 dávkou vakcíny Hexacima může být i delší než přípustných 6 měsíců. Záleží ale na tom, zda dítě během tohoto období nepodstoupilo např imunosupresivní léčbu nebo nemá nějakou imunodeficienci. To z vašeho popisu zřejmé není. Pokud by došlo k překročení 12 měsíců, pak bych doporučil první dávku považovat za promarněnou a očkovat od počátku.
I tak by bylo vhodné se pokusit druhou dávku podat co nejdříve, neboť první dávka ochranu nezajistila. To splní až ta druhá dávka. 


Jaký je prosím Váš názor na očkování chlapce 13 let vakcínou Gardasil? Považujete za nutné tohle očkování? R.B. (listopad 2019)

Toto je pro mě zcela jednoduché. Já sám jsem nechal svého syna očkovat vakcínou Gardasil 9 už v 10 letech v rámci klinické studie. Určitě považuji toto očkování za užitečné pro všechny dospívající, kteří budou žít sexuálně aktivní život. Doporučil bych využít téměř plně hrazené očkování s vakcínou Gardasil. 


Mám 6-ti letou dceru (narozena červen 2013, od září tohoto roku ve státní ZŠ), úplně neočkovanou. Jakým způsobem by šlo v tuto chvíli splnit zákonnou povinnost očkování (konkrétní vakcíny/rozestupy)? A do jakého věku dítěte je tato povinnost splnitelná (řeším výhradně kvůli účasti na školách v přírodě)? Taky často zmiňujete, že v tomto vyšším věku je zvýšené riziko nežádoucích účinků vakcín oproti nižšímu věku - můžete mi prosím objasnit z jakého důvodu a odkázat mě na nějaká data, které toto dokládají?  B.E. (říjen 2019)

Hraničně lze ve věku 6 let ještě očkovat s vakcínou Hexacima. V takovém případě by se podaly 2 dávky v intervalu minimálně 2 měsíců a o dalších 6 měsíců později by se očkování zakončilo podáním 1 dávky Boostrix Polio a 1 dávky Engerix (proti virové hepatitidě typu B). Tento postup by byl nejelegantnější. 
Je však třeba počítat se sníženou tolerancí (která může ale i nemusí nastat). Znamená to, že se mohou objevit očekávatelné reakce s vyšší intenzitou, jako je zejména otok či bolestivost v místě vpichu případně přechodně zvětšení mízních (lymfatických) uzlin. Všechny uvedené reakce jsou přechodného charakteru a lze je mírnit obklady, případně léky proti bolesti.
Důvodem těchto reakcí je skutečnost, že dětské vakcíny jsou určeny pro malé děti, jejichž imunitní systém není dokonale vyzrálý a vakcíny toto reflektují ve svém obsahu vakcinačních látek. Naopak u starších dětí je imunitní systém vyzrálý a množství vakcinačních látek vyvolává u některých jedinců silnou odpověď, kterou navíc amplifikuje minerální nosič. Ostatně to je také důvod, proč třetí dávka by byla zaměněna s redukovanou vakcínou Boostrix Polio. Bohužel redukované vakcíny jako je Adacel nebo Boostrix (či Boostrix Polio) nejsou testovány pro provádění základního očkování a existuje teoretické riziko nedostatečné imunitní odpovědi. Proto se tento typ vakcín používá výhradně k posilujícímu očkování. 
Více pak najdete v článcích a sekcích na webu vakciny.net. Jste prémiovým čtenářem, čili máte přístup k plným textům, včetně odkazů na literaturu.
Kromě shora uvedeného očkování ještě doplníte očkování 2 dávkami MMR vakcíny (Priorix nebo MMRVaxPro). Interval mezi oběma dávkami bych doporučil do 12 měsíců, i když může být i delší. Tím by Vaše dcera byla řádně očkována.


Dcera 3 a 3/4 roku od dubna 2019 očkována imunoglobulin a tetan, dále hexacima 2 dávky, každá s odstupem 2,5 měsíců, kvůli tetanu a zachování schéma jakoby 3+1
Nyní máme termín MMR 21.11. tj. 2 měsíce od 2. dávky hexacimy. Jenže, manžel se o měsíc dřív vrací domů z mise, kde je v kontaktu s uprchlíky. Sám si nechal zjišťovat protilátky před odletem a měl jich dost. Můj dotaz zní, mám nechat očkovat dceru na konci tohoto měsíce? ( manžel se vrací 7.11. a dcery Mudra bude od 29.10. na 3 týdny na dovolené.. trošku mám obavy, když bude problém z nežádoucími účinky a Mudra k nezastižení.. a dále to bude tím pádem jen 1 měsíc po 2. očkování hexacimou) a bojím se větších nežádoucích účinků, jelikož bude mít v krátkém časovém rozmezí další očkování a navíc živou vakcínou. Nebo po příletu manžela ( mohl by být přenašeč? ) jej poslat na odběry k jeho MUDr a očkovat toho 21.11. ?  L.U. (říjen 2019)

Z Vaše popisu předpokládám, že Váš manžel měl dostatek protilátek vůči spalničkám, které si nechal ověřit před odjezdem. Z tohoto důvodu není třeba očekávat, že by spalničky zavlekl do domácího prostředí. Jeho tělo (nebo spíše imunitní systém) to „nedovolí“. Nicméně to nebrání ani provést aktuálně očkování MMR vakcínou. Není potřeba se obávat závažných nežádoucích účinků. Ty běžné jako zvýšená teplota, či několikahodinová horečka patří mezi očekávatelné reakce a lze je překonat zábaly nebo případně antipyretiky jako je např. acylpirin.  Sice chápu obavy z absence Vašeho pediatra, ale můžete se s ním poradit, jak postupovat při očekávatelných reakcí. 
Pokud se však rozhodnete pro odložení až se Váš pediatr vrátí z dovolené, nic zásadního se nestane. Riziko nákazy spalniček od Vašeho manžela je žádné až zanedbatelné. I tak ale berte v úvahu to, že riziko spalniček stále přetrvává v našem regionu (není velké, ale existuje).


Je možný rozestup mezi 1.a 2.davkou hexavakciny Hexacima delší než 6 měsíců (v našem případě 6 měsíců a týden). A proplatí zdravotní pojišťovna povinné očkováni naši pediatricce, když ockujeme individuálně a ne dle ockovaciho kalendáře? Máme Vojenskou zdravotní pojišťovnu. I.M. (říjen 2019)

I když přijatelný interval mezi 1-2 dávkou vakcíny Hexacima je do 6 měsíců, týdenní rozptyl nehraje žádnou roli a v očkování pokračujte jako by bylo provedeno do 6 měsíců od podání první dávky. 
Tento postup není v rozporu s doporučením výrobce ani s vyhláškou, není tedy důvod, aby zdravotní pojišťovna očkování neuhradila.
Prakticky každé dítě je individuálně očkováno, neboť rozhodujícím faktorem pro provedení očkování je jeho zdravotní kondice, nikoli doporučený interval.


Jak ideálně navázat v očkování, pokud: Syn 10 let - má všechna povinná očkování (3+1 Infanrix hexa, 2x MMR), ale neabsolvoval přeočkování v 5-6 letech. Může nyní jít na Boostrix Polio nebo je nutné schéma/vakcínu upravit? Nebo by bylo nejlepší nejdřív zjistit protilátky a odpíchnout se od toho?
Syn 7 let - očkovaný ve schématu 2+1 Infanrix hexa, 1x MMR a také zatím neabsolvoval přeočkování v 5-6 letech (Infanrix/Adacel, ani 2. dávku MMR). Je ten roční skluz u Infanrixu/Adacelu tolerovatelný nebo je nutné nyní zvolit jiný postup/vakcínu? S.P. (říjen 2019)

Syn 10 let: Pokud nebylo provedeno posilující očkování ve věku 5 let, pak se nedá nic dělat a v očkování se pokračuje v 10 letech, podáním 1 dávky Boostrix Polio. Díky tomu se obnoví ochrana vůči tetanu, záškrtu a dávivému kašli.
Není třeba nic dodatečně provádět, tj. není třeba sérologicky ověřovat množství protilátek ani přidávat další očkování.
Syn 7 let: Pokud nebyl očkován v 5 letech, provede se očkování aktuálně, tj. podá se jedna dávka vakcíny Adacel. Tím se obnoví odpovídající ochrana vůči tetanu, záškrtu a dávivému kašli. Další posilující očkování se provede ve věku 10 let, ne však dříve než 2 roky po aktuálním očkování (to by neměl být problém). Podobně jako u staršího syna se nic dodatečně neprování. 
Aktuálně rovněž necháte podat 1 dávku MMR vakcíny (tj. v pořadí druhou dávku).
V obou případech se jedná o posilující očkování, tj. imunitní systém si stále pamatuje předešlé očkování provedené v dětství.


Existuje monovakcina proti tetanu, obrne a zaskrtu? A.V. (září 2019)

Existuje monovakcína proti tetanu, pod názvem Tetavac, proti dětské přenosné obrně pod názvem Imovax Polio a proti záškrtu monovkacína není dostupná.


Jaky mate prosim nazor na ockovani na klistovou encefalitidu u deti? Kdy je bezpecne poprve naockovat? Cetla jsem, ze nekteri neurologove d oporucuji az v 5ti letech, kdy je mozek vyzralejsi a male deti pry pripadne onemocneni snaseji lepe, nez dospely. S.V. (září 2019)

Jednoznačně očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuji jak dětem tak dospělým. Neznám žádné odborné poznatky neurologů ohledně vhodnosti očkovat proti klíšťové encefalitidě děti starší 5 let. K takovému tvrzení nejsou ani studie, ani expertní názor, ani jakékoli jiné signály. Toto tvrzení nedává vůbec žádný smysl a jde pravděpodobně o dojmologii nikoli o skutečnost.
Je pravda, že častější rizika onemocnění bývají u dospělých než u dětí, ale vůbec to nevylučuje možnost komplikací také u dětí. Spíše doporučuji rodičům, kteří uvažují o tomto očkování u svých dětí, aby nezapomněli také sami na sebe, protože u nich může být průběh onemocnění horší. To pravda je. 


Jestlize je dite starsi peti let, je opravdu nutne ockovat proti hemofylove nakaze a pokud by dite prodelalo cerny kasel a tudiz melo protilatky, je nutna vakcinace i proti teto nemoci?  Jestlize ne, existuje vakcina, ve ktere by byly vsechny nemoci, krome dvou vyse zminovanych, kdyby to nebyla Hexacima, kterou jste doporucoval a splnovala by povinne ockovani? Pokud ano, prosim, jaka a jaky by byl ockovaci postup? A.V. (září 2019)

Nutné očkování proti hemofilovým nákazám typu b v 5 letech již není, neboť riziko nákazy je v tomto věku velmi nízké, nicméně očkování není nikterak pro tuto věkovou skupinu rizikové a nepředstavuje tak žádné omezení. Pokud jedinec prožil dávivý kašel v minulosti nové očkování není u něho kontraindikované a nepředstavuje zvýšené riziko nežádoucích účinků. Protože nejsou k dispozici monovakcíny proti záškrtu, očkují se tito jinak neočkovaní jedinci kombinovanými vakcínami, které vždy obsahují vakcinační složku proti dávivému kašli. Není k dispozici žádná kombinovaná vakcína, která by neobsahovala složku proti dávivému kašli a splňovala by požadavky pro řádné očkování. 
Existuje možnost očkovat místo vakcínou Hexacima ještě vakcínou Infanrix (proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli). V takovém případě byste podala 3 dávky Infanrix + 3 dávky Imovax Polio + 3 dávky Engerix. Domnívám se, že elegantnější je očkování, které jsem Vám navrhl v předešlé odpovědi. Přičtete-li k tomu, že je vhodné očkovat v dobré zdravotní kondici, pak menší počet dávek je snazší aplikovat při splnění uvedené podmínky než vyšší počet dávek. Kromě toho vakcína Infanrix se prodává v balení po 10 dávkách, které byste musela koupit a nespotřebované dávky nechat zlikvidovat.


Dnes jsme po 2. očkování hexacimou do ramene. Píchalo se do stejného místa. Měla jsem za to, že se mají končetiny střídat, nebo je to v podstatě jedno? U. (září 2019)

Není žádné celosvětové doporučení, které by jednoznačně doporučovalo střídat místa aplikace vakcíny. Sice je pravda, že mnoho lékařů se snaží střídat místa aplikace (tj. horní nebo dolní končetiny), nicméně nedodržení tohoto postupu nevede k žádnému zvýšenému riziku nežádoucích účinků nebo naopak k riziku snížené ochrany po očkování. Není třeba se tedy obávat.


Chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně plánovaných očkování mého 13,5 měsíčního syna. Zatím má za sebou 2 dávky hexacimy (1. dávka v uk. 4 M, 2. dávka v 7 M) . Teď koncem září už mu vychází možnost naočkovat 3. dávku hexacimy, ale zvažuji, zda by nebylo lepší mu dát nyní spíše MMR vakcínu a hexacimu trošku odložit. Na jednu stranu se spalniček obávám, ale zároveň i toho, že se od 13M očkuje relativně krátkou dobu (dříve od 15 M). Chtěla bych se přeočkovat na spalničky i já osobně neboť jsem si nechala zjistit protilátky a mám je nedostatečné (ikdyž jsem ročník 85, takže bych je měla mít dostatečné). Pro případné nežádoucí účínky u MMR jsem si říkala, že by bylo fajn, kdybych ještě kojila(na uklidnění syna), ale to je otázka, jak dlouho ještě vydržím. Dále zvažuji očkování na meningokoka. Chtěla bych znát váš názor na to, kdy ho mezi očkování hexacimy a MMR zařadit. E.K. (září 2019)

Je to zcela jedno v jakém pořadí se provede očkování 3. dávkou Hexacima a 1. dávkou MMR vakcíny. Pokud zvolíte jako první MMR vakcínu, pak musíte 3. dávku Hexacima podat ne dříve než za 4 týdny. Zvolíte-li opačné pořadí, pak lze 1. dávku MMR podat ne dříve než za 2 týdny. Z tohoto pohledu docílíte rychlejšího očkování v pořadí Hexacima - MMR.
To že u nás se posunul věk pro zahájení MMR očkování - aktuálně do 13 měsíců - neznamená, že by se jednalo o něco převratného a nevyzkoušeného. Ve většině zemí na světě se zahajuje toto očkování od 12. měsíce věku a to již déle než 50 let. Čili nemusíte mít obavy
Absence protilátek proti spalničkám ve Vašem případě není nic neobvyklého. Zpravidla k tomu dochází při použití sérologické soupravy s nižší senzitivitou. tyto soupravy bývají vhodné pro diagnostiku onemocnění spalničkami a nebývají moc vhodné pro stanovení protilátek po očkování. Osobně bych se tím moc nezabýval, pokud máte očkovací průkaz s potvrzením, že jste v dětství byla očkována 2 dávkami vakcíny proti spalničkám, v té době se používala vakcína Movivac nebo o něco později Mopavac. 
I tak, pokud si budete přát mít jistotu, pak je rozhodně možné si nechat aplikovat 1 dávku MMR vakcíny. 
Není třeba se obávat nežádoucích účinků po MMR očkování, neboť tento typ vakcín není reaktogennější než jakékoli jiné dětské vakcíny. Kojením nežádoucí účinky nelze preventovat, snad jen, pokud je dítě zvyklé, může kojení být pro něho tišící prostředek jako něco důvěrného, ale je to velmi individuální. Kojením nic nezkazíte.
Určitě je vhodné zvážit očkování proti meningokokovým nákazám. U dětí po završení věku 1 roku se očkuje 4-složkovou vakcínou podáním 1 dávky vakcíny Nimenrix. Tímto očkování zajistíte ochranu vůči séroskupinám A, C, Y a W135. Můžete rovněž zvážit očkování proti séroskupině B s vakcínou Bexsero, která se podá ve 3 dávkách. Ovšem je třeba ještě upozornit, že stále schází účinnostní data, jak dlouho může ochrana po tomto očkování přetrvávat. 


Mam 10ti mesicniho syna, kteremu diky atopickemu ekzemu na celem tele bylo odlozeno ockovani. Ted jsme ve stabilizovanejsim stavu a kozni doktora nam doporucila obratit se na ockovaci centrum v Motole pro rizikove deti. Ekzem je totiz zpusobeny potravinovymi alergiemi mezi nimiz jsou i vejce a veskera zivocisna bilkovina. Doporucila nam a taktez pediatr poradit se s nekym z oboru ohledne ockovani... V Motole me bohuzel odmitli, ze maji mnoho svych onkologickych pacientu a na dalsi uz nemaji kapacitu. Zkousim tedy zde, zda byste mi nepomohli. Imunolog navrhoval ze by mela byt v poradku tetra (coz netusim co je) :) B.S. (září 2019)

Domnívám se, že imunolog měl na mysli tetravakcínu, tj. dnes již nedostupnou vakcínu Infanrix Hib. Vzhledem k tomu, že očkování není přímou příčinou atopického ekzému, není ani důvod pro “rozkládání” hexavakcíny na méně složkové vakcíny. Ostatně to zpravidla jedinci nepřináší prospěch, protože se pak musí aplikovat vyšší počet dávek méně složkových vakcín. Obecně je ale třeba počítat s rizikem přechodného zhoršení atopického ekzému po očkování. Když k tomu přičtete počet dávek, pak s počtem dávek se zvyšuje riziko tohoto zhoršení. Proto bych osobně doporučil očkovat s Hexavakcínou. 
Někdy lze před očkováním přidat antihistaminika, ovšem nechci tím tvrdit, že ty jednoznačně blokují možnost popisovaného zhoršení. Na druhou stranu mohou jedinci prospět. 
Pokud by byla první dávka s rozvojem atopického ekzému, pak je vhodné druhou dávku odložit až do 6 měsíců od podání první dávky. Třetí dávku lze podat do 12 měsíců od podání druhé dávky opět dle situace. 
Jinak jste udělali moc dobře, že jste při tak rozsáhlém ekzému neočkovali a vyčkali jste po završení věku 6 měsíců. S věkem totiž tento ekzém postupně ustupuje a jeho rizika návratu se snižují.


Mezi našimi očkování se změnil doktor a s ním i zdravotní sestra našeho dítěte. Při předešlém očkování zdrav. sestra aspirovala při vpíchnutí Hexa vakcíny. Tato nová sestra nikoliv. Když jsem se tomu podivil, odpověděla, že na očkovacím semináři jim bylo řečeno, že při podání Hexacimy nesmí aspirovat. Změnily se v tomto směru v posledních letech doporučené postupy? Z.H. (červenec+srpen 2019)

Skutečně se aspirace standardně ve světě neprovádí. U nás byla aspirace zavedena od 50. let a setrvala až do dnes. 
Sice ne zcela rozumím, proč by nemohla být vakcína Hexacima rovněž aspirována (nerozumím tomu zákazu), ale pravděpodobně si výrobce nepřeje, aby byla vakcína podávána s aspirací. Ostatně výrobce užívá krátké jehly, které brání možnosti podání vakcíny do žíly. 
Nemusíte se tedy zneklidňovat absencí aspirace, ta není skutečně nutná. 


Chtěla bych si ověřit, zda je platné očkování (pro účely přijetí do školky). Dcera má rozočkované schéma 3+1 Hexacima. Termíny očkování 12.2016, 1.2017 a poslední dávku dostala 3.2017. Za prvé - opravdu není možné brát to jako kompletní očkovací schéma 2+1? Jaký je minimální interval pro posilující dávku? Za druhé - pokud ne, je možné doočkovat nyní, když dceři jsou 3 roky? Má to nějaké hraniční omezení věku nebo omezení mezi jednotlivými dávkami? Používá se případně jiná šetrnější vakcína než Hexacima? Je tato vakcína pro starší děti hůře snášena? Je případně lepší naočkovat jednotlivé složky a případně nějakou vynechat, pokud není povinná? Jestli bych čtvrtou dávku neabsolvovala, pokud půjdeme na přeočkování v 5-6 letech věku, bude to pak bráno jako kompletní očkování (do školy)? L.Š. (červenec+srpen 2019)

Vaše dcera byla očkována nikoli podle schématu 2+1, ale podle schématu 3+0, který se uplatňuje např ve Velké Británii. Podmínkou pro splnění schématu 2+1 je interval mezi 2-3 dávkou nejméně 3 měsíce a to splněno nebylo.
Protože bylo aplikováno schéma 3+0, pak je možné postupovat stejně jako v zemích, kde se takto očkuje, tj. místo v 5 letech se posilující očkování provede mezi 3,5 a 4 roky. Tím se zajistí kontinuální ochrana vůči tetanu, záškrtu a dávivému kašli. V tomto případě by bylo vhodnější očkovat s vakcínou Boostrix Polio, která oproti vakcíně Adacel (používané pro posilující očkování v 5 letech) obsahuje navíc složku proti dětské přenosné obrně. Další očkování (s vakcínou Boostrix Polio) by se už provedlo v souladu s vyhláškou až v 10 letech.  
Ano vakcína Hexacima je určena pro očkování malých dětí a skutečně s věkem klesá její tolerabilita. Ovšem neznamená to, že by způsobovala nějaké závažné nežádoucí účinky, jen jsou zpravidla častěji pozorované lokální reakce vyšší intenzity.
Pokud tedy doplníte 1 dávku Boostrix Polio a alespoň 1 dávku MMR vakcíny (o té jste nepsala - očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám), pak bude Vaše dcera řádně očkována.


Ze stránek Odborného spolku pro očkování jsem se dozvěděla přípustný interval pro přeočkování na klíšťovou encefalitidu 10 let. Já byla očkována přesně před 11 lety třemi dávkami. Následně jsem, čehož velmi lituji, nebyla na přeočkování. Je mi 37 let. Nyní jsem chytla klíště a velmi se obávám KE. Není možné, že ještě budou protilátky u mě fungovat? Nebo alespoň může být mírnější průběh? G.A. (červenec+srpen 2019)

Nejde ani tak o protilátky jako o ochranu, která je zprostředkovávána nejen protilátkami, ale dalšími složkami specifické imunity. Vzhledem k Vašemu věku je vysoce pravděpodobné, že jste stále chráněna tak, jak naznačují epidemiologická sledování, tj. u dospělých do 60 let dochází jen k vzácnému selhání nepravidelného očkování vůči klíšťové encefalitidě. Určitě bych ale doporučil 30 dní po přisátém klíštěti si nechat podat 1 posilující dávku vakcíny a pak následující dávku do 3 let (místo 5 let) a to z důvodu překročení limitu 10 let od aktuálně předešlého očkování. Tento postup je okrajový, neboť se jedná o překročení limitu 10 let o jeden rok a s vysokou pravděpodobností Vám přetrvává tzv. imunologická paměť, tj. imunitní systém si předešlé očkování stále pamatuje.


Syn dostal v lednu 2018 (byly mu 3 měsíce- narozen 10.2017) první dávku hexavakciny - Infanrix Hexa. Pak jsme očkování stopli, objevil se mu atopický ekzém a přišli mu na potravinové alergie. Nyní už je asi půl roku bez ekzému, hexavakcínu b ych tedy ráda doočkovala. MUDr. radí dát 2×Hexacimu v rozestupu dvou měsíců a následně za 6-12 měsíců Infanrix hexa. Můj dotaz zní, proč radí vakcíny míchat a dávat další tři dávky, když schéma je 2+1? Mělo by cenu před očkováním udělat test na protilátky? A nebylo by lepší doočkovat Pediacelem? Zejména s ohledem na potravinové alergie (včetně BKM, lepku, vajec atd.)? Dále radí brát před očkováním a po něm nějakou dobu Fenistil kapky na zmírnění ekzému. Je ještě něco dalšího, co bychom mohli jako přípravu na očkování udělat? P.K. (červenec+srpen 2019)

Váš pediatr Vám radí správně. Vzhledem k tomu, že byla první dávka podána před více než 12 měsíci, byla tato dávka již promarněna, tj. imunitní systém si tuto dávku už nemusí pamatovat. Znamená to, že se provede celé očkování od počátku ve schématu 2+1, tj. podají se celkem 3 nové dávky. 
Pokud si necháte provést sérologické vyšetření všech protilátek (velmi obtížně zajistitelné - bylo by to možné v několika laboratořích - není jedna laboratoř, která by uměla všechny protilátky stanovit), bude Vás to stát kolem 5.000 Kč a navíc dopředu Vám mohu prozradit, že hladiny prakticky všech protilátek budou pod limitem séropozitivity. Ostatně to je důvod poč jedna dávka nestačí. 
Vakcína Pediacel není v ČR k dispozici. Pokud by byla, nepředstavuje žádné lepší řešení s ohledem na potravinové alergie - princip výroby hexa i pentavakcín je velmi podobný nebo stejný.
Užívání kapek Fenistil je možné, i když není žádný důkaz o tom, že by preventovalo případné zhoršení ekzému po očkování. Bohužel není žádný přípravek, který by eliminoval případné přechodné zhoršení ekzému. Ovšem vzhledem k věku Vašeho syna je zhoršení málo pravděpodobné, přeci jen téměř ve 2 letech projevy potravinových alergií se zmírňují až postupně vymizí.


Mám nedonošenou dceru, narozena v 36tt. Zatím neočkovaná. Dle vyhlášky platí schéma u nedonošených dětí schéma 3+1. I přes to bych ráda u dcery aplikovala schéma 2+1. Je to možné? Případně za jakých podmínek? L.A. (červenec+srpen 2019)

Pokud se očkují nedonošené děti bez věkové korekce, tj. podle chronologického věku - tj. v 9. týdnu věku, pak vyhláška upravuje toto očkování a doporučuje očkovat ve schématu 3+1 s vakcínou Infanrix Hexa.
Obvykle se však očkování nedonošených zahajuje ne dříve než ve 4. měsíci věku (tj. po završení věku 3 měsíců) a očkují se pak stejně jako donošené děti ve schématu 2+1 s vakcínou Hexacima. Pokud tedy provádíte věkovou korekci, pak není třeba očkovat ve schématu 3+1 a bohatě stačí stejně jako u ostatních donošených dětí očkovat ve schématu 2+1. Ve Vašem případě bych doporučil zahájit očkování po završení věku 3 měsíců. Imunitní systém Vaší dcery v tomto věku bude odpovídat imunitnímu systému donošeného dítěte a není třeba jakkoli upravovat očkování, tj. stačí očkovat ve schématu 2+1.


Máme jít s dítětem na Trumenbu, je to dobré v těchto vedrech nebo raději očkování odložit? Lékařka na nás bude asi tlačit, má objednané 2 vakcíny s trvanlivostí do 12/19, takže je bude chtít určitě udat.....Jinak kdyby byl naočkován  náhodou dnes a potom třeba místo přesně za půl roku už třeba začátkem prosince kvůli trvanlivosti, je to problém?? M.K. (červen 2019)

I když jsou skutečně velká vedra, očkování to nijak nebrání. Jen bych doporučil dodržet klidový režim a minimálně 24 hodin po očkování zůstávat jen ve stínu. Vzhledem k exspiraci lze druhou dávku podat o několik dní dříve (odchylka do 4 týdnů nikterak neovlivní výsledek očkování). Určitě bych doporučil již nyní plánovat druhou dávku na počátek prosince a v případě že by to akutní nemoc nedovolila, pak máte ještě nějaký časový prostor podat vakcínu před její exspirací. Bylo by to takto rozumnější. 


Rada bych se Vas zeptala na nazor ohledne Hexacimy. Syn dostal prvni varku na konci ledna (v 6 mes, odkladani kvuli rymickam a kaslum), od pulky unora mel mala loziska ekzemu, ktera se zvetsovala, az v dubnu to vygradovalo tim, ze mel cele brisko posete osklivym ekzemem, porad se skrabal. I dr pripustila, ze hexa pravdepodobne ekzem nastartovala. Ekzem se nelepsil, byli jsme tedy v immunoflow klinice, kde mu zjistili alergii na vejce a mleko (ale jen v Nutrilonu, ne obycejne), takze od te doby oba mame bezmlecnou a bezvajecnlu dietu, jelikoz kojim. On do te doby nikdy ani jogurt a ani vejce nemel.  Diky diete a kortikoidum ekzem uplne vymizel. 
Rada bych znala Vas nazor na to, zda dale ockovat. Ja sama jsem spise proti, dr uz by chtela ockovat. Take jsem se chtela zeptat, co si myslite o ockovani ve vedrech a pripadne posunutem kalendari (tedy kdyz mezi prvni a druhou davkou bude vice nez 6 mes). 
Lze na ekzem dostat trvale kontraindikace (zase bych rada, aby sel syn ve 3 letech do skolky)? Mel to opravdu osklive a nekde jsem se docetla, ze dalsi vakcina muze mit mnohem horsi NU. Jednalo by se “pouze” o ekzem nebo treba i neco v nervove soustave? Nechci byt vyplasena, zase ale take nechci, aby ockovani nejak syna trvale poskodilo. Informaci a “zarucenych” studii je na obe strany nespocet a je tezke se pro mě laika v tom vyznat. K.S. (červen 2019)

Nedomnívám se, že za ekzém může očkování, spíše to bývá shoda okolností. Ostatně Hexacima neobsahuje žádné vaječné bílkoviny a množství kaseinu je ve vakcíně v rozsahu 4-10 ng/dávka, což je množství tolerované i alergiky. 
Jednoznačně bych doporučil v očkování pokračovat a to nejlépe do 6 měsíců od podání první dávky. Ostatně díky druhé dávce bude Váš syn krátkodobě chráněn (po dobu několika měsíců, tj. již v letošním létě). To bohužel první dávka neumí. 
Očkování v letním období je zcela běžné, tj. letní teploty nikterak neovlivňují kvalitu očkování ani nejsou příčinou zvýšeného rizika nežádoucích účinků.
Rozhodně ekzém není trvalou či absolutní kontraindikací. Jediné, co je vhodné dodržet, je neočkovat v době jeho intenzivní exprese. To jste dodrželi. Na druhou stranu ale musím upozornit na to, že očkování může (ale také nemusí) přechodně ekzém zhoršit. Je třeba s tím raději počítat. Jde o interakci buněk imunitního systému, která se spontánně upraví a ekzém posléze vymizí. Rozhodně dalším očkováním nikterak nenarušíte nervovou soustavu.
Bohužel neznám žádnou kvalitní či nekvalitní studii prokazující poškození zdraví dítěte s ekzémem.


Chtěla bych se poradit ohledně  očkování u své snachy. Je jí 25 let  a měla očkování  Neis-Vac a v roce 2011 Menveo, je nutné  pro naše podmínky  přeočkovat např Nimenrixem nebo je stávající očkování dostatečné?  M.B. (červen 2019)

Úplně urgentní toto očkování není. Spíše bych ho hodnotil z hlediska očekávatelných rizik expozice s potenciálním bacilonosičem. Pokud Vaše snacha studuje vysokou školu, nebo plánuje dlouhodobý pobyt v zahraničí s plánem práce s dospívajícími a mladými osobami, pak bych ještě 1 dávku Nimenrix či Menveo dle dostupnosti jedné z vakcín doporučil. Za jiných okolností je pravděpodobnost expozice meningokokem zanedbatelná. 
Snad ještě podle zdravotního stavu, respektive podle stavu imunitního systému - zejména imunodeficience, lze toto očkování zvážit.


V lonskem roce (2018) jsme nasemu synovi, nyni 7 let, nechali naockovat Boostrix Polio jakozto vubec jeho prvni ockovani. Druha davka nasledovala v srpnu 2018. Treti davku jsme chteli ockovat letos v srpnu 2019. Nyni jsme ale domluveni s pediatrem na naockovani vakciny Priorix (na konci cervna 2019). 
Myslite si, ze bysme mohli tu treti davku Boostrix Polio jeste prodlouzit, prosim? Jaka je maximalni doba podani v tomto pripade? A.S. (červen 2019)

Vzhledem k tomu, že nejsou klinická data pro základní očkování s vakcínou Boostrix Polio (tato vakcína se používá výhradně k posilujícímu očkování po předešlém očkování s dětskými vakcínami a to výhradně podáním 1 dávky vakcíny Boostrix Polio), je třeba počítat s tím, že ochrana nemusí být odpovídající a to zejména vůči dávivému kašli. Vzhledem k setrvalému riziku nákazy tetanem bych doporučil raději třetí dávku neoddalovat, aby Váš syn byl chráněn vůči tetanu v letním období, kdy riziko úrazů stoupá a zvyšuje se tím riziko nákazy tetanem. Dokonce bych toto očkování upřednostnil před očkováním s vakcínou Priorix. Pokud aktuálně provedete očkování s vakcínou Boostrix Polio, pak očkování s vakcínou Priorix se provede ne dříve než za 14 dní. Pokud podáte nejdřív vakcínu Priorix, pak očkování s vakcínou Boostrix Polio se provede ne dříve než za 4 týdny. Na pořadí vakcín v tomto případě záleží. 
Pokud se však tetanu nebojíte, pak vakcínu Boostrix Polio můžete podat i v pozdějším termínu tak, jak jste si přála. Jde stále jen o posilující očkování. Úskalím je, že první 2 dávky vakcíny proti tetanu obsažené v této vakcíně Boostrix Polio zajistí spolehlivou ochranu vůči tetanu relativně krátkou dobu (několik málo měsíců), tj. již nyní Váš syn nemusí být vůči tetanu chráněn. Určitě je třeba při úrazu chirurga řádně informovat, že Váš syn není dostatečně očkován proti tetanu. Díky takové informaci má možnost chirurg situaci řešit a předejít případné nákaze tetanem. 


Dcera skoro 4 roky dosud neočkovaná. Dostala před třemi týdny první dávku hexa. Od té doby je už tři týdny nemocná, a už nechci dát druhou dávku hexa. Existuje jiná možnost jak očkování dokončit? Např. boostrix polio? H.K. (květen 2019)

Bohužel z Vašeho popisu nelze vůbec odhadnout, jaký vztah lze očekávat mezi očkování s Hexacimou a 3-týdenní chorobou. 
Pokud si přejete mít Vaší dceru chráněnou a očkovanou, pak je třeba v očkování pokračovat a podat minimálně 1 dávku Hexacima o ne dříve než 2 měsíce po prvním očkování a poslední třetí dávku lze nahradit redukovanou vakcínou Boostrix Polio a přidat jednu dávku vakcíny Engerix (proti virové hepatitidě typu B). Tím by byla Vaše dcera adekvátně chráněna. Další posilující očkování se provede až v 10 letech opět s vakcínou Boostrix Polio. 
Pokud byste již druhou dávku Hexacima nahradila redukovanou vakcínou Boostrix Polio, pak existuje riziko nedostatečné ochrany a očkování by mohlo být marné. Navíc v tomto věku stále existuje regulérní možnost zajistit adekvátním očkování odpovídající ochranu.


Je vhodné se nechat očkovat na meningokoka i v dospělém věku? K. (květen 2019)

Určitě má význam zvážit očkování proti meningokokovým nákazám i v dospělosti. Je to vhodné u osob, které jsou ve styku s mladými dospělými či dospívajícími (jako např. učitelé) nebo osoby, které cestují do rizikových oblastí (např. rovníková Afrika - tzv. meningokokový pás) nebo osoby s oslabeným imunitním systémem (zejména komplementem). K očkování stačí 1 dávka Nimenrix nebo Menveo (vůči séroskupinám A, C, Y, W135) a 2 dávky Bexsero nebo Trumenba (vůči séroskupině B). Přetrvává-li riziko, pak je vhodné očkování opakovat každých 5 let (pokud jde o očkování s vakcínou Bexsero nebo Trumenba, u tohoto očkování nejsou zatím dostupné poznatky o setrvalosti ochrany). 


Na konci května mi uplyne 5 let od 1. přeočkování klíšťové encefalitidy. Vadí když přeočkování proběhne až v polovině června? B.Z. (květen 2019)

Můžete být naprosto v klidu a v očkování stále pokračovat, tj. stačí si v plánovaný termín nechat podat 1 posilující dávku. V očkování lze pokračovat do 10 let od předešlého posilujícího očkování. Sice to neznamená, že po tuto celou dobu je zajištěna spolehlivá ochrana, ale po celou dobu si imunitní systém pamatuje předešlé očkování. Aktuálním očkováním případně obnovíte ochranu a prodloužíte ji.


Dcera (necelé 3 roky) má jít na první dávku vakcíny Priorix. Očkování jsme několikrát posouvali z důvodu dětských nemocí a nachlazení v zimním období. Bohužel jsem jí včera ve vlasech objevila klíště, již dost nasáté, musela ho tam mít několik dní... Termín očkování máme teď v pátek, může jej dcera podstoupit, nebo je nález klíštěte důvod k posunutí očkování? P.N. (květen 2019)

Určitě bych doporučil odložit plánované očkování o 4 týdny. Jde o bezpečnostní časový limit pro případ, že by klíště bylo infikováno a došlo by tak k přenosu klíšťové encefalitidy případně lymeské boreliózy. Jde o dobu inkubace s časovou rezervou. Domluvte se s Vaším pediatrem na náhradním termínu plánovaného očkování. 
Možná byste mohla zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě, žijete-li v endemických oblastech klíšťat.


Do kolika let se tedy může očkovat s vakcínou Infanrix? V.N. (květen 2019)

Podle doporučení výrobce lze Infanrix podávat až do věku 13 let. Sice to nespecifikuje u vakcíny Infanrix, ale u vakcíny Infanrix IPV, což je ta samá vakcína jako Infanrix jen obohacená o složku proti poliu. Jinými slovy, je-li tolerována vakcína Infanrix IPV a ž do završení věku 13 let, bude tak do stejného věku tolerována i vakcína Infanrix.
U nás se jen tradovalo do věku 6 let, aby se tato mez nepřekračovala z důvodu zajištění proočkovanosti. Což je správný postup, ale z odborného hlediska limitují pro nastalé situace. Ovšem je třeba upozornit na to, že v tomto vyšším věku skutečně se snášenlivost snižuje, respektive se zvyšuje riziko nežádoucích účinků sice očekávatelných, ovšem ve vyšší intenzitě. Je-li tedy jen trochu možné, je pro děti vhodnější provést očkování s dětskou vakcínou v nižším věku než ve vyšším.


Dítě bylo očkováno Pediacelem a nyní potřebuje doočkovat žloutenku. Existuje očkování pro tříleté dítě, ve kterém by byla žloutenka typu A i B? Pokud ne, tak jaký rozestup musí být u očkování proti žloutence typu B mezi první a druhou dávkou. A. (květen 2019)

Sice existuje kombinovaná vakcína Twinrix pro děti, ale ta se již k nám nedováží. Alternativou může být vakcína Twinrix pro dospělé, ale podá se jen polovina dávky. Záleží však na rozhodnutí pediatra, neboť by tento postup prováděl na základě své zodpovědnosti.
Jiný možný postup je očkovat 3 dávkami monovakcíny Engerix v uspořádání 0-1-6 měsíců a přidat 2 dávky monovakcíny Vaqta nebo Havrix (pro děti) v minimálním intervalu 6 měsíců.


Máme sedmiletou neočkovanou dceru, kterou bychom chtěli naočkovat. Náš pediatr nám sdělil, že není možné naočkovat ji hexavakcinou, odůvodňoval to špatnou snášenlivostí starších dětí na tuto vakcinu. Doporučil naočkovat monovakcinami (krom záškrtu a hemophilu), ale s tím, že nám do školy nedá potvrzení o řádném očkování, pouze vypíše vakciny, kterými očkoval.
Potřeboval bych tedy poradit, jaké očkovací schema použít, abychom splnili zákonné podmínky a dcera se mohla do budoucna zúčastnit školních akcí, na které by bez potvrzení o řádném očkování nemohla. 
Je například důležité v jejím věku očkovat vakcinou proti hemophilu? Doktor tvrdí, že je to už zbytečné.
Nebo lze na hygienické stanici zažádat o výjimku, aby se mohla (i když neúplně očkovaná) účastnit školních akcí? J.T. (květen 2019)

Řádné očkování pro dítě ve věku 7 let představuje očkování proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně a hepatitidě typu B včetně očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Skutečně v tomto věku již očkování proti hemofilovým nákazám typu b není nutné, neboť riziko nákazy je v tomto věku zanedbatelné.
Je třeba očkovat celkem 3 dávkami s vakcínami proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně a hepatitidě typu B a 1 dávkou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám není věkem limitované a lze ho provést s aktuálně dostupnou MMR vakcínou.
Problémovější je očkování proti záškrtu a dávivému kašli. To lze provést jen s kombinovanými vakcínami společně s vakcínou proti tetanu. K tomu lze použít 2 dávky vakcíny Infanrix, kterou však musíte zakoupit v balení po 10 kusech (jinak se neprodává). Po aplikaci prvních 2 dávek v intervalu min. 2 měsíců se podá poslední dávka v podobě vakcíny Adacel nebo případně Boostrix Polio o 6 měsíců později. Očkování proti dětské přenosné obrně se provede s vakcínou Imovax Polio (3 dávky v uspořádání např. 0-2-8 měsíců) a proti hepatitidě typu B s vakcínou Engerix-B (3 dávky např. 0-1-6 měsíců). Pokud byste podaly poslední dávku Boostrix Polio, pak by stačily již jen 2 dávky vakcíny Imovax Polio. 
Alternativně lze vakcínu Infanrix nahradit za vakcínu Adacel popřípadě Boostrix Polio, tj. nechat podat celkem 3 dávky v uspořádání např. 0-2-8 měsíců. Bohužel schází klinická data o účinnosti takového očkování a výrobci nedoporučují tyto redukované vakcíny pro základní očkování (ale jen pro posilující očkování v podobě 1 dávky). Bylo by tak na zodpovědnosti Vašeho pediatra, zda by byl ochoten provést očkování s těmito vakcínami. Riziko nežádoucích účinků s těmito vakcínami není vyšší než po očkování s vakcínou Infanrix. 
Bohužel nevím nic o možném vydání nějakého dobropisu hygienické stanice. O tom se informujte na hygienické stanici, ale obávám se, že nic takového legislativně není možné. 


Máme sedmiletou neočkovanou dceru, kterou bychom chtěli naočkovat. Náš pediatr nám sdělil, že není možné naočkovat ji hexavakcinou, odůvodňoval to špatnou snášenlivostí starších dětí na tuto vakcinu. Doporučil naočkovat monovakcinami (krom záškrtu a hemophilu), ale s tím, že nám do školy nedá potvrzení o řádném očkování, pouze vypíše vakciny, kterými očkoval.
Potřeboval bych tedy poradit, jaké očkovací schema použít, abychom splnili zákonné podmínky a dcera se mohla do budoucna zúčastnit školních akcí, na které by bez potvrzení o řádném očkování nemohla. 
Je například důležité v jejím věku očkovat vakcinou proto hemophilu? Doktor tvrdí, že je to už zbytečné.
Nebo lze na hygienické stanici zažádat o výjimku, aby se mohla (i když neúplně očkovaná) účastnit školních akcí? J.T. (duben 2019)

V uvedeném věku lze stále ještě doplnit očkování tak, aby bylo kompletní a řádné. K tomu lze využít vakcínu Infanrix (proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli). Podají se první 2 dávky v intervalu 2 měsíců. Poslední 3. dávka se nahradí redukovanou vakcínou (posilující očkování) např. Boostrix Polio. Ta se podá o 6 měsíců později. Dále se doplní očkování proti dětské přenosné obrně s vakcínou Imovax Polio a bude-li aplikována vakcína Boostrix Polio, pak stačí již jen 2 dávky vakcíny Imovax Polio. 
Mimo to se přidají 3 dávky vakcíny Engerix-B ve schématu 2+1, tj. např. 0-1-6 měsíců. Skutečně v tomto věku již není nutné očkování proti hemofilovým nákazám typu b (Hib). 
Uvedené očkování se doplní podáním 2 dávek vakcíny Priorix v minimálním intervalu 4 týdnů (obvykle 6 - 12 měsíců). 
Další očkování by se provedlo v 10 letech s vakcínou Boostrix Polio (pouze 1 dávka).
Tímto by byla Vaše dcera kompletně a řádně očkována ve svém věku. 
Jediné úskalí je dostupnost vakcíny Infanrix, která se navíc prodává po 10 kusech a nelze zakoupit menší počet, tj. zbývající dávky by se zlikvidovaly v lékárně. 


Po očkování spalniček ochrana postupně ubývá (abych použila Vaši terminologii) a pak se spalničky objevují u dospělých (dle statistiky SZÚ je aktuálně nejvíce výskytů u lidí ve středním věku). Znamená to, že dítě chráněné bude, ale až vyroste, tak už chráněné nebude? A průběh spalniček je prý mírnější v dětském věku, takže by mě zajímal Váš názor, zda není lepší, aby tuto nemoc dítě prodělalo v mladším věku.
Dále bych se chtěla zeptat, jestli má podle Vašeho názoru pozitivní účinek podávání homeopatik (konkrétně mám na mysli homeopatika vyrobená z vakcín) před/po očkování.
A dále bych se chtěla zeptat, jestli riziko nežádoucích účinků očkování 1. vakcínou MMR ve 3 letech věku je nižší či vyšší než v nižším věku. Nebo toto nebylo sledováno? H. (duben 2019)

Dle surveillance je výskyt spalniček u nás důkazem vysoké ochrany očkování a to včetně osob ve věku 30-50 let. Ani si neumíte představit, kdyby tomu tak nebylo. Jen pro vaši zajímavost od 1 infikovaného se nakazí 18 dalších osob. Odtud snadno dovodíte, jak by to vypadalo bez očkování. A ostatně nemusíme chodit ani tak moc daleko. Stačí se podívat na situaci na Ukrajině. Navíc i nemocní spalničkami u nás, kteří byli v dětství očkováni 2 dávkami, mají průběh mírný až netypický. Takže žádné vyvanutí ochrany se nekoná, ale mohlo u nich dojít k ubývání ochrany, která se při expozici opět obnovila. Na základě svých znalostí si troufnu odhadnout, že očkovaní jedinci ve věku 30-50 let jsou stále chráněni z více než 90 % vůči spalničkám. Zatím výpočet či odhad není ještě úplně možný. Takže není pravda, že v dospělosti není žádná ochrana po očkování provedeném v dětském věku. 
Nevím, kde čerpáte informace o mírném průběhu spalniček u dětí. Jestli u někoho mohou být komplikace ze spalniček, pak jsou to právě děti, neboť tento virus napadá buňky imunitního systému a děti mají imunitní systém stále v rozvoji.
Určitě je vhodnější očkování dětí než nechat děti v riziku infekce se všemi jejími důsledky. 
Z podstaty homeopatik, je zcela jedno zda je podáváte či nikoli. Nemají ani negativní ani pozitivní účinek na očkování či jeho bezpečnost. Ale je fakt, že některým jedinců mohou pomoci, protože se uklidní a očkují se bez stresu. Očkuje-li se dítě, pak to zpravidla uklidní jeho matku. Takže z tohoto hlediska je volba homeopatik dobrá. 
Ano to bylo sledováno. S rostoucím věkem klesá výskyt systémových reakcí ale stoupá výskyt lokálních. Přesto u starších 2 let je výskyt systémových reakcí na věku již nezávislý. 


Dceru (6 let) jsem nechala očkovat první dávkou 18.4., o tři dny později jsme byli na výletě a přes všemožná opatření jsme jí bohužel našli přisáté klíště. S paní doktorkou jsem domluvená, že druhou dávku proto podá nejdříve za 4 týdny, pokud se neobjeví žádné příznaky jakékoli infekce od klíštěte. Ráda bych se zeptala: 
1) Předpokládám, že po vakcíně ještě po takto krátké době žádná ochrana není. Je nějaké riziko, že podaná vakcína by v případě infekčnosti klíštěte mohla naopak zhoršit průběh onemocnění?
2) Pokud bude vše v pořádku a půjdeme na druhou dávku, po jak dlouhé době by už měla být fungovat ochrana? Je rozumné podat druhou dávku bezprostředně před pobytem v přírodě (ty 4 týdny nám vychází těsně před odjezdem na prodloužený víkend do Jižních Čech, kde je asi riziko docela značné, váhám proto, zda ji podat předtím nebo až po návratu).
3) Dále bych se ráda zeptala na mé vlastní očkování (klíšťová encefalitida). Očkovaná jsem byla dle doporučení, poslední přeočkování v dubnu 2014. Následně vzhledem k těhotenství a kojení mladší dcery jsem přeočkování v termínu 3 - 5 let neabsolvovala. Nyní stále kojím. 
4) Jaký je Váš pohled na očkování během kojení, lze podat nebo raději počkat? 
5) Vzhledem k tomu, že jsem již propásla termín přeočkování po 5 letech, jak bych měla pak postupovat? Rovnou zahájit celé schéma znovu, nebo si nechat zjistit protilátky a případně jen přeočkovat? K.T. (duben 2019)

Zvolený postup je naprosto správný.
ad 1)
Riziko zhoršení průběhu případné klíšťové encefalitidy, pokud očkování bylo provedeno před uváděnou události, není žádné.
ad 2)
Ochranný účinek u většiny očkovaných nastupuje od 10. dne po aplikaci druhé dávky. Během 4 dní pak dosahuje ochranu 98 % očkovaných.
ad 3)
Vy stále možnost v očkování proti klíšťové encefalitidě pokračovat a to do 10 let od předešlého posilujícího očkování. Spolehlivá ochrana sice přetrvává u většina po dobu 5 let (pak některým jedincům může vymizet). I tak existuje po dobu minimálně 10 let tzv. imunologická paměť, díky které stačí podat 1 posilující dávku, která ochranu obnoví opět spolehlivě na 5 let.
ad 4)
Kojení není překážkou pro provedení tohoto očkování. A lze toto očkování zvážit během kojení.
ad 5)
viz bod 3. Rozhodně není třeba kontrolovat protilátky.


Moje nyní roční dcera má naočkované 2 dávky Hexa vakcíny. Tu druhou dávku dostala 17.10.2018. Kdy nejpozději musí dostat 3.dávku? 
Je 3.davka nezbytně nutná? Můj 4letý syn musel být očkován v modelu 3+1 a také mi tenkrát bylo vysvětleno, že ta 4. dávka je velmi nutná a teď po 4letech už není a očkuje se 2+1. 
V případě, že bych se rozhodla třetí dávku mé holčičce nedat, byly ty 2 předchozí zbytečné? Nebyla by proti nemocem chráněna? A pokud ano, na jak dlouho ji 2 davky chrání? Po 2.dávce byla moje holčička hodně nemocná, 2měsíce v kuse měla kašel a rýmu, nakonec v prosinci skončila na JIP v nemocnici. Navíc můj 4letý syn nemá ideální vývoj, zatím jsme bez diagnózy, ale “ve hře” je dysfazie a příp.autistické rysy. A tak začínám mít z očkování velký strach.
Ve 2 nemocnicích jsem poptávala, zda je možné ji odebrat krev a zjistit hladinu protilátek, bohužel jsem byla odmítnuta, že se to tak u malého dítěte neprovádí. Pokud byste mi poradil, kde by mi popř. vyšli vstříc? (Kdekoli v ČR) E.S. (duben 2019)

Třetí dávku je vhodné podat 6-12 měsíců po aplikaci 2. dávky hexavakcíny. Tím zajistíte kontinuální ochranu, neboť první 2 dávky jsou tzv. základní a zajistí odpovídající ochranu přetrvávající zhruba 6-10 měsíců. 
Vůbec není třeba spekulovat nad počtem dávek. Vždy totiž platilo, že se očkování proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli, hepatitidě typu B a dětské přenosné obrně provádí minimálně 3 dávkami v uspořádání 2+1. Americké schéma 3+1 bylo k nám implantováno až po revoluci v roce 1992. Od loňského roku jsme se opět vrátili k původnímu osvědčenému schématu.
Samozřejmě 2 dávky jsou nedostatečné pro zajištění dlouhodobé ochrany. Pokud 3. dávku nenecháte aplikovat, pak se stanou první 2 dávky promarněné. 
Chápu Váš strach, který je podpořen konspiračními teoriemi a neznalostmi tzv. odborníků. Kdyby byla pravda, že autismu je způsoben očkováním, pak věřte, že by existoval jednoduchý způsob autismus preventovat absencí očkování. Ale není tomu tak. 
Pokud jde o sérologické vyšetření, pak Vás před ním varuji, protože jeho výsledky jsou obtížně interpretovatelné. Předem Vám můžu sdělit vysokou pravděpodobnost výsledků - nízké hladiny protilátek či “žádné”. To je obvyklé před aplikací poslední třetí dávky (tzv. posilující). Bohužel laboratoře neprovádějí stanovení všech protilátek a budete si muset buď na internetu najít laboratoře ve vašem okolí (možná Vám pomůže i Váš pediatr) a dopravit vzorky do několika laboratoří. Pokud jde o protilátky proti dětské přenosné obrně obávám se, že to stanovuje jen Státní zdravotní ústav v Praze. Nicméně počítejte, že zaplatíte celkem asi 4-5.000 Kč za kompletní vyšetření. A to ještě navíc s obtížně interpretovatelným výsledkem. 


Mám v plánu nechat syna (3,5 roku) naočkovat v příštím týdnu MMR vakcínou. Jsem nyní ve 28 týdnu těhotenství. Je to pro nenarozené miminko nějak nebezpečné? 
Četla jsem, že Priorix má nyní výpadek a je nahrazen vakcínou vyráběnou v Indii, M-M-Rvax Pro. Mohu nechat syna očkovat bez obav o nenarozené dítě, ať už by byl očkován jednou nebo druhou vakcínou? Nebo mám dodržovat nějaká hygienická opatření, nepusinkovat, atd.? Nebo raději odložit? I.L. (duben 2019)

Není třeba se obávat. I když vzácně dochází k přenosu vakcinačních virů z očkovaného dítěte na osoby v jeho blízkém okolí, nebylo nikdy zjištěno, že by v případě tohoto přenosu došlo k ovlivnění zdraví těchto jedinců, tj. včetně těhotných matek nebo imunokompromitovaných jedinců - nedochází ke vzniku infekce. Důvodem je velmi nízká koncentrace těchto oslabených virů. 
Vakcína M-M-RVaxPro je původní vakcínou, se kterou jsou celosvětově největší zkušenosti a většina poznatků pochází právě od této vakcíny. Jedná se o vakcínu amerického výrobce MSD. Nemám žádné informace, že by tuto vakcínu americký producent vyráběl v Indii pro evropský trh. 
Není tedy třeba provádět žádné opatření a Vašeho syna nechte očkovat s aktuálně dostupnou vakcínou M-M-RVaxPro. 


Dcera bude mít koncem srpna 4 roky, doposud je zcela neočkovaná. Jak postupovat při očkování - jaké byste doporučil rozestupy mezi vakcínami a jejich seřazení (kdy MMR, kdy Hexacimu) a zda nějaké přeočkování odpadá/posouvá se s ohledem na věk - které ? Je v ČR možné nějakým způsobem získat Infarix Hexa (jako samoplátce, vím že jinak je pro nedonošené děti dále k dispozici). Uvádíte, že se zvyšujícím se věkem je u "neživých vakcín zvýšený předpoklad nežádoucích účinků. O jaké NÚ se jedná - píšete o tom někde? Dcera se momentálně doléčuje z rotavirové infekce. Jaký byste doporučil rozestup od vyléčení k první vakcinaci? P.N. (březen 2019)

Základní očkování je třeba vždy provést podáním 3 dávek vakcíny Hexacima, to je na věku nezávislé. Podávají se ve schématu 2+1, např. v uspořádání 0-2-8 měsíců. V tomto věku je možné nahradit poslední dávku vakcíny Hexacima za redukovanou vakcínu Boostrix Polio a 1 dávku vakcíny Engerix.
Nejsem distributor vakcín a neumím Vám odpovědět, zda bude pro Vás možné zakoupit vakcínu Infanrix Hexa. V tomto by Vám mohl pomoci Váš pediatr.
Očkování s vakcínou MMR se provede třeba mezi podáváním 2-3 dávky vakcíny Hexacima, v tom není žádný problém. 
Rotavirová infekce patří mezi enterovirové a nepředstavuje zásadní překážku pro očkování. Proto stačí minimálně 14 dní po vyléčení plánovat příslušné očkování. 
Skutečně dětské vakcíny bývají s věkem hůře tolerovány, tj. u starších dětí je zvýšené riziko nežádoucích účinků. Důvodem je vyspělost imunitního systému a množství/koncentrace vakcinačních antigenů a to zejména vůči záškrtu a dávivému kašli. Jde o reakce hypersenzitivity, kdy si jedinec vytváří ve vyšším věku relativně velkou imunitní odpověď (hodně protilátek), která pak interaguje se následujícími novými dávkami vakcíny (tj. s vakcinačními antigeny). Dochází ke vzniku velkých otoků, zarudnutí v místě vpichu, bolesti končetin, případně hlavy apod. Neznamená to však, že tyto reakce musí nastat u každého takto očkovaného. Jen je třeba s tím počítat. 
Protože očkování s vakcínou Hexacima můžete dokončit do věku 5 let, pak se v takovém případě posilující očkování v 5 letech neprovádí a provede se jen posilující očkování v 10 letech s vakcínou Boostrix Polio.


Syn (5 let, nar. 2013) byl v dubnu 2018 očkován první dávkou proti klíšťové encefalitidě vakcínou FSME-Immun, následně po měsíci v květnu 2018 druhou dávkou. Nyní jsme ho chtěla nechat přeočkovat třetí dávkou, ale o víkendu jsme bohužel objevili, že měl už přisáté klíště. Jak dlouho prosím počkat s odstupem od přisátí klíštěte, než ho můžeme nechat doočkovat třetí dávkou? Může mít ještě dostatečnou míru ochrany po 2 dávkách, které se aplikovaly loni? H.T. (březen 2019)

Vzhledem k tomu, že byly podány už první 2 dávky, je vysoká pravděpodobnost, že se Váš syn klíšťovou encefalitidou nenakazil, neboť spolehlivá ochrana prvních 2 dávek přetrvává minimálně prvních 12 měsíců, čili do května letošního roku. Pro zajištění kontinuální a zesílené ochrany je vhodné podat třetí dávku do 12 měsíců od podání druhé dávky. 
Protože klíště nemusí přenášet jen klíšťovou encefalitidu, doporučil bych třetí dávku odložit zhruba 4 týdny po zjištěném přisátí. Neobjeví-li se jakékoli příznaky během tohoto období, můžete provést/naplánovat očkování 3. Dávkou FSME-Immun.


Dnes sestileta dcera byla ockovana Infanrix Hexa v 9. a 10. mesici a pak v 17. mesici (schema 2+1, vsechny davky v roku 2013). Po posledni davce mela negativni reakci, proto jsme dal neockovali. 
Chci se zeptat, do kdy ji plati tohle ockovani a muze jit jenom na preockovani (zaskrt, tetanus, cerny kasel) a pak jak dlouho bude platit toto preockovani, aby mohla na dalsi (zaskrt, tetanus, cerny kasel, detska obrna standardne v 11ti letech) co nejpozdeji. Pripadne, jestli tohle ockovani prestane platit, je mozne pokracovat jenom s tetanem jednou davkou, nebo je potreba znovu na zacatek tri?
Kdyz se preockovavaji jenom 4 nemoci z 6ti, znamene to, ze pro zbyle 2 (zloutenka B, HIB) maji deti ochranu na cely zivot nebo ze uz nejsou pro starsi deti nebezpecne?
Predpokladam, ze MMR lze zacit 1 davkou kdykoliv. S.M. (březen 2019)

Vaše dcera byla řádně očkována ve schématu 2+1, další očkování - tj. posilující očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli měla podstoupit ve věku 5 let, před završením věku 6 let. Pokud se tak nestalo bylo by vysoce vhodné toto očkování doplnit, neboť existuje riziko ztráty ochrany nejen vůči dávivému kašli, ale také vůči tetanu, případně záškrtu. Následující posilující očkování se opět provede o 5 let později, tj. v 10 letech, kdy se použije vakcína obohacená o složku proti dětské přenosné obrně, tj. Boostrix Polio. 
Moc nerozumím co by mělo přestat platit. Pokud se stane, že očkování budete ignorovat, pak v každém případě při jakémkoli poranění sdělte ošetřujícímu lékaři, že Vaše dcera nebyla řádně očkována. Pokud tak neuděláte, pak riskujete, že ošetřující lékař bude předpokládat řádné očkování proti tetanu a neprovede tak post-expoziční očkování. A nedej bože, kdyby se při poranění Vaše dcera infikovala. U těch nepravidelně očkovaných se případně dokončí celé očkování proti tetanu po post-expozičním očkování.
Hib je rizikový u dětí do 5 let nebo u dospělých či starších dětí s imunodeficiencí. Prvních 5 let dětské očkování pro zajištění ochrany stačí. Samozřejmě pokud jde o HBV pak ochrana tímto dětským očkováním skutečně není na celý život, tedy za předpokladu, že je delší jak 15 let. Dnes už víme, že ochrana zhruba 15-20 let po očkování ubude asi 10-25 %, kteří nejsou dále chráněny. Ovšem to je již v dospělém věku a zůstává tak na zodpovědnosti každého jedince. 
MMR můžete začít kdykoli, pokud necítíte potřebu aktuálně chránit svou dceru. 


Mam dotaz k ockovaci vakcine Prevenar 13. Rada bych touto vakcinou ockovala syna (ceka nas dovolena s vetsim poctem deti a dospelych), s dr. jsme domluveni na 28.3., synovi budou 2 roky az 7.4. Vim, ze od 2 let je dostacujici jedna vakcina. Bude jedna vakcina i v nasem pripade dostacujici (rozdil 10 dnu)?
Jen doplnim, syn se narodil 36+6 s porodni vahou 3230g, ockovan je Pediacelem dle schema 2+1 a jednou davkou Priorixu.
Synovi se zacal v poslednich dnech objevovat eksem (pricina neznama, pravdepodobne dedicnost), je vhodne ho v takovem pripade ockovat? L.M. (březen 2019)

Určitě v tom vůbec není problém, tj. stačí k očkování 1 dávka Prevenar 13 u dítěte 10 dní před završením věku 2 let, tj. 24 měsíců.
Očkování lze provést i u dětí s atopickým ekzémem, ale je třeba raději počítat s možností přechodného zhoršení ekzému. Někdy se to skutečně stává.


Rádi bychom zahájili očkování dítěte staré nyní téměř 4 roky. Doposud neočkované. Je možné očkovat vakcínou Adacel či boostrix? (záškrt , tetanus, černý kašel) Jaké bude prosím schéma? S vakcínou priorix je lépe počkat až po dokončení základního očkování? R.L. (březen 2019)

Bohužel nelze provádět základní očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli s redukovanými vakcínami jako je Adacel nebo Boostrix. Redukované vakcíny jsou určeny výhradně jen k posilujícímu očkování, tj. u jedinců, které mají řádné očkování dětskými vakcínami. 
Jedinou správnou možností ve Vašem případě je očkování s vakcínou Hexacima a to i bez ohledu na to, že výrobce této vakcíny uvádí, že má jen klinická data pro očkování dětí mladších 2 let. V takovém případě se očkuje celkem 3 dávkami v uspořádání např. 0-2-8 měsíců. Určitě se pokuste očkování zvládnout co nejdříve, protože v tomto věku mohou být dětské vakcíny typu Hexacima hůře tolerovány, tj. zvyšuje se riziko nežádoucích účinků s přibývajícím věkem. 
Existuje ještě jedna alternativa v podobě kombinací několika vakcín: Infanrix, Hiberix, Imovax Polio a Engerix. Úskalím je omezená dostupnost vakcíny Infanrix, případně i Hiberix a hlavně potřeba zakoupit všech 10 dávek, protože se jinak vakcína Infanrix neprodává. Zbývající vakcíny se pak vyhodí. Vakcíny Infanrix, Imovax Polio a Engerix se podávají ve 3 dávkách v podobném uspořádání jako vakcína Hexacima a vakcína Hiberix se podá v 1 dávce. Z toto vyplývá, že očkování je časově i finančně náročnější. 
V obou uvedených případech existuje možnost poslední dávku (tj. buď Hexacima nebo kombinace vakcín Infanrix a Imovax Polio) nahradit již redukovanou vakcínou Boostrix Polio. V takovém případě se doplní již jen 1 dávka Engerix v případě očkování s vakcínou Hexacima.
Jinak díky opožděnému zahájení očkování se neprovádí první posilující očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli ve věku 5 let a rovnou se posiluje očkování až v 10 letech s vakcínou Boostrix Polio.
Očkování s vakcínou Priorix lze provádět např. mezi 2-3 dávkou Hexacima či Infanrix, není třeba dokončit jedno očkování a pak provádět jiné. Nikterak se tato očkování vzájemně neovlivňují. Jediné co je třeba dodržet, je interval mezi Hexacima (Infanrix) - Priorix minimálně 14 dní a mezi Priorix - Hexacima (Infanrix) minimálně 4 týdny. Intervaly jsou asymetrické a záleží přesně na uvedeném pořadí.


Ráda bych znala Váš názor na nepovinné očkování - konkrétně mám na mysli očkování proti pneumokokovým infekcím jste spíše pro očkování nebo proti očkování? R.B. (únor 2019)

Jednoznačně doporučuji zvážit očkování proti pneumokokovým nákazám a to výhradně s vakcínou Prevenar 13. I přesto, že je bohužel třeba uhradit doplatek této vakcíny. 
Toto doporučení můžu opřít o vlastní výzkum, který potvrdil, že neočkovaní jedinci jsou mnohem náchylnější na pneumokoky a to zejména na ty, které nejsou ve vakcíně obsaženy. Naopak takoví jedinci profitují z relativně vysoké proočkovanosti české dětské populace a riziko nákazy těmi pneumokoky, které jsou ve vakcíně obsaženy se i u neočkovaných snížily. Naopak očkovaní nejsou ve zvýšeném riziku pneumokoků, které nejsou obsaženy ve vakcíně. 


Mám dotaz na obsah hliníku v bývalé vakcíně alditepeře, našla jsem několik údaju a chci vědet, zda udaj 2 mg je váha hydroxidu hliniteho nebo pouze vaha hliniku, dále jsem našla udaj 0,4 až 0,7 mg hliniku, nevím tedy který je správný. R.K. (únor 2019)

Asi myslíte hmotnost. Ta se vyjadřuje v množství hlinitých iontů, tj. přepočet na Al(3+). Bohužel se neumím vyjádřit k uvedeným hodnotám 0,4 nebo 0,7 mg, nevím jak jsou definovány. Záleží, zda jde o biologickou dávku nebo dávku ve vakcíně. 
Původně ve vakcíně Alditepera bývalo až 2 mg/dávku, které se v 60. letech minulého století dále snížilo na 2 mg/ml, tj. 1 mg/dávku. Nicméně toto bylo vyjádření maximální přípustné hodnoty, nikoli té skutečné, ta byla vždy nižší. Ostatně to platí do dnes. Čili jaké je ve skutečnosti množství hlinitých iontů ve vakcíně není uváděno, jen jaká je maximální přípustná dávka v té či oné vakcíně deklarovaná výrobcem.  


Mala narozena v dubnu 2018, prvni Hexou ockovana na počátku září 2018. 2. Hexa odkladana kvuli teplotam, nachlazeni, zanet spojivek. Nyni na 10m kontrole Dr.ze je nutne jiz naockovat 2 Hexu jinak ze se bude muset ockovat od zacatku. Dr vzdy tvrdila ze se musi zachovat 14 denni odstup od nemoci, teplot atd. nez se bude ockovat. Ted mala ma 9dni od poslednich teplot a Dr. ji chce ockovat aby se to stihlo. Je to vporadku? Nejsem proti ockovani ale chci aby mala byla tech 14 dni pred ockovanim zdrava. Bude velky problem kdyz interval mezi 1 a 2 Hexou bude vic nez 6m napr. 7 -8? Bude ockovani i pres nedodrzeni max 6m ucinne? Musi se ockovat od zacatku? Taky bych se chtela zeptat - mala taky prodelala ted zanet spojivek, mela atb masticku a kapky? Za jak dlouho po tomto zanetu se muze ockovat? Dr. mi sdelila ze zanet spojivek neni prekazkou v ockovani, je to pravda? R.V. (únor 2019)

Předně je zapotřebí připomenout, že maximální intervaly nebyly výrobci stanoveny. Proto Odborný spolek pro očkování vydal doporučení tzv. přípustných intervalů, které umožňují podat druhou dávku vakcíny Hexacima do 6 měsíců. V ojedinělých případech, pokud dítě není imunodeficitní, lze tuto druhou dávku podat nejpozději do 12 měsíců, ovšem to je již podmíněno zdravotním stavem dítěte. Podle Vašeho popisu, proč bylo očkování stále odkládáno, by to tomu nasvědčovalo.
Nicméně ve Vašem případně byste mohli zvládnout podání druhé dávky do poloviny března (několik dní odchylky není rozhodujících). 
V každém případě do podání druhé dávky dítě není chráněno. To zajistí teprve aplikace druhé dávky.  
Očkování by mělo být provedeno v dobrém zdravotní stavu, je-li dítě bez zdravotního stigmatu (zpravidla nějaké chronické onemocnění apod. kdy se očkování zvažuje individuálně podle prospěchu a rizika). Zánět spojivek sice není závažné onemocnění, nicméně i to může být průvodním znakem jiného onemocnění (zpravidla infekčního), proto bych situaci nezlehčoval. Ale jde o posouzení původu tohoto zánětu. V naléhavém případě, lze očkování provést i při tomto zánětu, ale nemyslím si, že je to zcela Vaše situace. 


Měla bych na Vás dotaz ohledně očkování vakcínou Hexacima ve schématu 2+1. První dávku jsme dostali 17.12. to byly synovi 3,5 měsíce, dne 18.2. jsme měli absolvovat druhou dávku, ale chtěla jsem po paní doktorce odklad alespoň o měsíc z důvodu chřipkového období, paní doktorka mi tvrdila, že to není možné, že interval mezi první a druhou dávkou nemůže být delší než 2 měsíce, že by nám musela dát znovu první dávku. Nakonec paní doktorka přistoupila o měsíční odklad. Můžete mi prosím napsat váš názor a jaký je dle vás nejdelší možný interval mezi první a druhou dávkou? R.B. (únor 2019)

Váš pediatr se mýlil. Podle doporučení výrobce by měl být interval mezi 1-2 dávkou očkování s vakcínou Hexacima minimálně 2 měsíce (lépe 8 týdnů). Maximální interval výrobce nestanovil, proto ho ve svém doporučení vůbec nespecifikuje. Z tohoto důvodu Odborný spolek pro očkování doporučil tzv. přípustné intervaly, který je v tomto případě až 6 měsíců. Rozhodně tedy není na překážku aktuálně očkování odložit o 1 měsíc. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že první dávka ochranu nezajistí. Odpovídající ochrana nastává teprve po aplikaci prvních 2 dávek. Proto není-li to nutné např. ze zdravotních důvodů, je vhodné zbytečně interval neprodlužovat. I tak bylo zjištěno, že vyšší imunitní,odpověď po očkování je dosahována při intervalu 3-4 měsíců.


Dovolte mně dotaz stran očkování vakcínou proti klíšťové encefalitidě... Váhám, zda nechat svoji dcerku touto vakcínou naočkovat, neboť jako 18. měsíční batole jsem klíšťovou encefalitidu sama prodělala. Zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost, že jsem kojením protilátky předala i své dceři? L.B. (únor 2019)

Bohužel žádná. Mateřské protilátky kojením se předávají prostřednictvím mateřského mléka pouze v prvních několika dnech, spíše hodinách. Navíc Vaše protilátky z raného dětství již nepřetrvávají v množství, které by mohlo sehrát svoji roli v ochraně potomka. Pokud by však svou roli sehrály v důsledku transplacentárního přenosu, pak by to bylo v případě jen několika málo měsíců, obvykle po 3-6 měsících po narození u kojence vymizí.
Určitě bych doporučil zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě kolem 3. roku věku.


Jaká je možnost nákazy matky zarděnkami po očkování dítěte vakcínou Priorix. 13-ti měsíční dcera byla očkována touto vakcínou, původně jsem chtěla očkování odložit na pozdější dobu (alespoň na 15.měsíc, jako se očkovalo dříve), ale vzhledem k tomu, že se prý objevuje stále více onemocnění spalničkami, nechala jsem ji naočkovat už teď (předchozí očkování-hexavakcína, Prevenar-snášela dobře-po hexavakcíně pouze mírně zvýšená teplota, po očkování rotaviry měla asi dvakrát drobnou příměs krve ve stolici). Současně jsem na počátku 14.týdne těhotenství. Nenapadlo mě toto bohužel předem řešit, až zpětně jsem dohledala, že určitá možnost nákazy okolí po očkování dítěte živou vakcínou tu je. Prý někteří pediatři odmítají děti těhotných žen očkovat, obzvláště v prvním trimestru. Naše dětská lékařka o mém těhotenství ví, nic ale neříkala a dceru naočkovala. Proto Vás prosím o Váš názor..jestli už taková přenos byl někdy pozorován a zda to, že někteří pediatři tyto děti neočkují, má opravdu nějaký reálný podklad nebo jestli se spíše "jistí", kdyby se něco stalo. H.T. (leden 2019)

Vůbec není třeba s obávat. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám u dětí, jejichž matky jsou těhotné, nepředstavuje žádné riziko jak pro těhotnou matku tak pro vývoj plodu. To bylo prokázáno v posledních 30 letech mnoha studiemi a sledováním. Ve vzácných případech může dojít k přenosu některého z uvedených vakcinačních virů, ovšem ten těhotnou ženu i její plod nikterak negativně neovlivňuje. 
Neznám pediatra, který by toto nevěděl a tvrdil, že nelze dítě těhotné matky očkovat. Nemusíte tedy vůbec nic řešit.


Ráda bych se optala na očkování Hexacima ve schématu 2+1. Z důvodu atop. ekzému měla dcerka 1.dávku v 6m v listopadu 2017. 2.dávka v lednu 2018. Pro těžší atopický ekzém jsme odkládali 3.dávku. Nyní je to rok od 2. dávky, dcerce je 20m a lékař mi oznámil, že pokud nebude teď v lednu očkována, naočkuje ji znovu. Mé dotazy jsou: Do kdy tedy lze 3.dávku odložit, aby schéma 2+1 stále platilo a nemuselo se přidávat něco navíc? A kdy je podle Vás ta nejlepší doba doočkovat? Ekzém už je o dost lepší, nebráníme se očkovat kolem 24m věku. L.H. (leden 2019)

Vzhledem k tomu, že výrobce určil minimální interval mezi 2-3 dávkou, tj. 6 měsíců, není pravda, že se musí začít s očkováním znovu. Naopak, takový postup je v rozporu s doporučením výrobce a zodpovědnost za účinnost i bezpečnost takového očkování by převzal Váš pediatr. Úskalím dlouhého intervalu mezi 2-3 dávkou ve schématu 2+1 je případná absence ochrany, která se právě podáním poslední dávky obnoví a případně zesílí. Znamená to, že čím delší bude tento interval tím déle nemusí být Vaše dcera chráněna. Určitě bych doporučil se pokusit podat poslední dávku v období mezi 20-24 měsíci věku Vaší dcery. Čím dříve se Vám to podaří, tím lépe v ochraně pro Vaši dceru. Po očkování raději počítejte s možností přechodného zhoršení atopického ekzému.


Můj 2,5 letý syn není zatím ničím očkován. Prodělal boreliozu, přitom se zjistilo, že je alergický na všechna antibiotika, která byla použita, takže je měl velice krátkou dobu (zatím se nedělaly testy na jakou látku je alergický). Chtěla bych ho nechat naočkovat mono vakcínou proti tetanu. Chtěla bych se tedy zeptat kterou vakcínu a s jakým rozestupem použít?
Je očkování po prodělání boreliozy bezpečné? (akutní zánět již nemá, ale podle testů je borelioza stále přítomna. Mám strach, že se imunitní systém oslabí a borelioza se zase aktivuje).
Obsahuje vakcína nějaká antibiotika? Dalo by se předem otestovat zda nemůže být syn na nějakou látku ve vakcíně citlivý? A.K. (leden 2019)

Pokud se rozhodnete pro očkování jen proti tetanu, zkomplikujete kompletní očkování v pozdějším věku (tj. zejména očkování proti dávivému kašli a záškrtu, které se vždy provádí jedinými dostupnými vakcínami obsahujícími složku proti tetanu), neboť nemusí být tolerováno provádění dvakrát základní očkování proti tetanu. 
Je-li to však Vaše přání, pak lze očkovat s monovakcínou Vacteta ve schématu 2+1, např. 0-2-8 měsíců. 
Ano lze očkovat i osoby, které prožily onemocnění Lymskou boreliózou. Zda očkovat v aktuální situaci, neumím z Vašeho popisu vyhodnotit. Doporučení k očkování by Vám měl dát imunolog/alergolog. 
Alergie na některá antibiotika nebývají překážkou pro očkování, neboť jejich množství bývá pod detekovatelnou mezí, tj. <25 mcg/dávka. Antibiotika ve vakcínách jsou zbytkovou látkou pocházející z výroby vakcín proti dětské přenosné obrně, klíšťové encefalitidě, chřipce apod. Existuje možnost testace u alergologa/imunologa, který může provést intradermální test s příslušnou vakcínou, kterou pak aplikuje v případě, že není žádná kožní reakce.


Syn má 12 měsíců a ještě není ničím očkování. Jelikož má atopický ekzém a reakce na spoustu potravin, chtěli jsme očkování odložit co nejdéle, nicméně s blížícím se jarem a jeho pohybem venku máme strach z nákazy tetanem. Z tohoto důvodu asi očkování co nejdřív začnem. Jaká je prosím vás míra ochrany proti tetanu po první a druhé dávce?
Máme pro syna u pediatričky schované tři dávky Pediacelu s expirací 12/19. Pokud bychom nestihli do expirace naočkovat 3. dávku, bylo by možné doočkovat ji později třísložkovým Infanrixem? Pediatrička říkala, že by nás pak musela poslat na doočkování do dětské nemocnice, kde mají vakcínu k dispozici.Je zde nějaké větší riziko při doočkování jinou vakcínou?
Pokud by syn byl očkován dvěma dávkami Pediacelu a třetí dávkou Infanrixu, bylo by třeba dát k Infanrixu i Hiberix nebo při započetí očkování po prvním roce věku by už první dvě dávky Pediacelu byly dostačujíc? O splnění vyhlášky a školku nám nejde, obrnu a žloutenku B bychom už nedoočkovávali. E.B. (leden 2019)

Po první dávce nelze počítat prakticky se žádnou ochranou. Ta nastává teprve po aplikaci prvních 2 dávek a je schopna chránit většinu (ne však všechny takto očkované) po dobu prvních 6 měsíců (individuálně i déle). Teprve po aplikaci třetí dávky dojde ke spolehlivé ochraně u téměř (výjimkou jsou zdravotně stigmatizovaní) všech a ochrana přetrvává první zhruba 2-4 roky. 
Určitě bych doporučil zvládnout kompletní očkování s vakcínou Pediacel během letošního roku (neměl by to být zásadní problém). Pokud by z jakéhokoli důvodu nebylo možné dokončit očkování letos, pak se očkování dokončí podáním jedné dávky vakcíny Hexacima nebo rozloženě podáním jedné dávky Infanrix a Imovax Polio. K ochraně proti hemofilovým nákazám typu b stačí v tomto věku již jen 1 dávka, proto není třeba doplňovat podáním třetí dávky. 
Záměna komerčních vakcín v poslední dávce nehraje žádnou roli a dokonce to výrobce vakcíny Hexacima umožňuje ve svém doporučení. Pokud byste zvolila vakcínu Hexacima, pak můžete doplnit 2 zbývající dávky vakcíny Engerix (proti hepatitidě typu B) a bude Váš syn připraven do dětského kolektivu.

Vydáno / Aktualizováno: 08.12.2019
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit