V posledních letech se stále častěji mluví o ztrátě předních míst v proočkovanost české dětské populace. V tomto článku je srovnání dosažené proočkovanost dětské populace ve všech členských státech Evropské unie.
Srovnání je provedeno pouze u pravidelného očkování, tj. očkování proti TBC, proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, proti hemofilovým nákazám typu b, proti virové hepatitidě typu B, dětské přenosné obrně a proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Údaje jsou čerpány ze zdrojů SZO. Srovnání je pouze orientační, protože ne všechny státy provádějí tento průzkum. Do srovnání byly zahrnuty všechny údaje z roku 2004 a v případě, že chyběly byly doplněny o starší údaje. Proočkovanost byla vztažena k poslední vakcinační dávce daného očkování:
TBC: Očkování proti TBC - 1 dávka
DTP: Očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli - 4 dávky (u nás je povinných 5 dávek)
Hib: Očkování proti hemofilovým nákazám typu b - 3 dávky (u nás i v jiných zemích se toto očkování provádí podáním celkem 4 dávek)
Hep: Očkování proti virové hepatitidě typu B - 3 dávky
Polio: Očkování proti dětské přenosné obrně 3 dávky (u nás jsou povinné 4 dávky + 1 dávka ve 13. letech)
MMR: Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám - 1 dávka (u nás jsou povinné 2 dávky, navíc toto očkování není ve všech státech EU prováděno trivakcínou jako u nás)
Proočkovanost populace se provádí buď statistickým sledováním výdeje očkovacích dávek v dané věkové skupině nebo se provádí přesnější sérologické analýzy ve vzorku vybrané populace. Obě metody mají své výhody i nevýhody a orientačně lze srovnávat navzájem výsledky získané jednou či druhou metodou.
I přes nestejnorodost dat lze s klidným svědomím konstatovat, že Česká republika se řadí mezi přední státy, kde se dosahuje vysokého stupně proočkovanosti (vyšší než 95%) ve všech očkování, která patří mezi pravidelná. Český očkovací kalendář obsahuje všechna pravidelná očkování v EU, kromě očkování proti meningokokovým nákazám skupiny C.