V Praze dne 6.2.2007 proběhla tisková konference na téma "výskyt klíšťové encefalitidy v ČR za rok 2006". Epidemiologická data Státního zdravotního ústavu jsou alarmující. V roce 2006 onemocnělo v České republice 1028 lidí a 3 lidé zemřeli. Počty onemocnění klíšťovou encefalitidou jsou tak nejvyšší od roku 1982. Oproti roku 2005, kdy bylo zaznamenáno 643 případů, je to nárůst o 60 procent. Na zvýšení nemocnosti měla loni vliv větší aktivita klíšťat, která se díky neobvykle teplému počasí vyskytovala až do letošního ledna, dále nárůst rekreačních aktivit a nízká proočkovanost populace ČR. Jelikož přímá léčba klíšťové encefalitidy neexistuje, odborníci se shodují, že jediným řešením je zvýšit proočkovanost české populace. Nejvíce případů v roce 2006 ošetřovali lékaři tradičně v Jihočeském, Západočeském a Středočeském kraji, dále však též v Praze, na Vysočině i na jižní Moravě.
Česká republika však není jediným místem v Evropě, které má s klíšťovou encefalitidou problémy. Nárůst této nemoci totiž loni zaznamenaly také Německo (535), Švýcarsko (259) i Polsko (308). V žádné z těchto zemí však počty onemocnění klíšťovou encefalitidou nepřesáhly 650 případů. Nejméně případů má Rakousko (84), kde je 90procentní proočkovanost populace.
Nejvíce postižené jsou věkové skupiny lidí v produktivním věku. Podle statistických údajů roku 2006 počty onemocnění po 25 letech věku stoupají od 165 případů a ve věkové hranici 60letých lidí dosahují počtu 196. Závažnost nemoci u starších se projevuje vyšším počtem obtíží během akutní nemoci, dnů léčení na JIP, potřeby ventilace, rehabilitace, výskytu obrn, dlouhodobých následků a úmrtí a dlouhodobým významným zhoršením kvality života. V současnosti není známa léčba klíšťové encefalitidy postihující původce nemoci. Léčba je symptomatická, u těžších postižení je však velmi intenzivní a ekonomicky náročná. Současná situace již přestala být podle slov prim. MUDr. Václava Chmelíka, primáře Nemocnice v Českých Budějovicích, pouhou individuální starostí nemocného, ale je to již problém celé společnosti. Odborníci doporučují očkovat hlavně skupiny lidí ve věku 25 - 65 let, kteří mívají nejvážnější následky a nemoc je mnohdy navždy vyřadí z pracovního procesu. Očkovat lze po celý rok podle základního i zrychleného očkovacího schématu.