Proočkovanost v rámci České republiky, kde přetrvává vysoké riziko nakažení klíšťovou encefalitidou, je stále nízká ve srovnání se státy sousedícími na západ a jih od nás. Sice od roku 2005 došlo k mírnému nárůstu v celoplošné proočkovanosti české populace, přesto však v loňském roce dosáhla pouhých 16 % ve srovnání s proočkovaností v sousedním Rakousku (88 %). O něco lepší výsledky v proočkovanost obyvatelstva než u nás má Německo (26%) i Švýcarsko (17%).
Výsledky proočkovanosti se liší regionálně. Nejnižší byla dosažena ve východních Čechách, jižní a severní Moravě (12-13%) a naopak relativně vysoká proočkovanost obyvatelstva se docílila v jižních Čechách (29%) a Praze (27%).
K nízké proočkovanosti přispívá mimo jiné i domněnka lidí, že se nemohou nakazit, nebo že jsou imunní, protože měli mnoho klíšťat. Tyto představy jsou mylné. Přitom právě podcenění situace je v tomto směru klíčové. Zcela banální procedura očkování může ve srovnání s riziky, které onemocněním pacientům hrozí, předejít mnoha starostem.
Z hlediska věkové proočkovanosti vůči klíšťové encefalitidě je významně vyšší u dětí a osob mladších 19 let. Zde pravděpodobně hraje role starostlivosti rodičů o děti a přitom sami na sebe zapomínají. Přitom právě průběh tohoto onemocnění je horší u dospělé a starší populace. Jen asi 10-13% české populace ve věkové skupině 40-70 let bývá proti klíšťové encefalitidě chráněno očkováním.
Přejato z tiskové zprávy ze dne 21.1.2008: "Jak si stojí regiony v proočkovanosti proti klíšťové?"