Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Ochrana před hepatitidou typu A

V České republice se objevila zvýšená aktivita hepatitidy typu A. Jediná neúčinnější prevence tohoto onemocnění je očkování.

Prevence očkováním
Očkování se provádí jako preventivní bez ohledu na časově blízkou či dalekou expozici této nákazy. Již do 7 dní po podání jedné dávky dochází u většiny očkovaných osob k tvorbě ochrany. Druhá dávka se podává z důvodu zesílení a prodloužení účinku tohoto očkování. Odhaduje se, že minimální doba ochrany po podání jedné dávky je 8 let (stanoveno klinických sledováním) a po podání 2 dávek minimálně 10 let. S největší pravděpodobností je užitečné podat jednu posilující (booster) dávku do 15 let po předešlém očkování (důvodem je totiž možná ztráta imunologické u 10-20% očkovanců).
Další informace jsou uvedeny zde.

Profylaxe očkováním
V minulosti se předpokládalo, že samotné očkování není schopno zabránit vzniku onemocnění hepatitidou typu A, bylo-li provedeno v době inkubace onemocnění, tj. po jeho expozici. To byl důvod, proč se očkování v těchto situacích nedoporučovalo. Tento postup dokonce platí v některých zemích dodnes.
Výsledky klinického a epidemiologického sledování ukázaly, že očkování proti hepatitidě typu A působí i profylakticky a to tehdy, je-li provedeno nejpozději do 14 dní po expozici této nákazy (tj. po kontaktu s nemocnou osobou). Za této podmínky je profylaktický účinek nejvyšší a dosahuje ochrany u minimálně 80% očkovaných.
Další informace jsou uvedeny zde.

Fyzická ochrana
Šíření hepatitidy je zprostředkováno nejčastěji kontaktem s kontaminovanými předměty a následným pozřením potravin či nápojů. Proto velká města mohou být touto nákazou postižena více než malá města nebo vesnice. Hlavním místem přenosu mohou být zejména samoobsluhy (volné potraviny jako je pečivo, zelenina, ovoce apod., nebo noviny a časopisy, velmi často prohlížené a čtené v místě obchodu velkým počtem osob) nebo dopravní prostředky, kde se denně setkává velký počet osob, které žijí v různých hygienických podmínkách (např. bezdomovci, narkomani atd.).
Důležité je dodržovat správné hygienické návyky, nekonzumovat jídlo či pití dříve než se umyjí ruce, dříve než je ovoce či zelenina dostatečně dobře opláchnuta apod.

Vydáno / Aktualizováno: 22.09.2008
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit