Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Doplňkové informace ke klíšťové encefalitidě

Průzkum sledující proočkovannost české populace přinesl i další poznatky, stále přetrvává podceňování významu očkování proti klíšťové encefalitidě, ale výmluvy na jeho finanční nákladnost téměř vymizely. Klíšťová encefalitida není jen problém našeho regionu a očkování před ní chrání v celém evropsko-asijském pásmu.

Celosvětový výskyt klíšťové encefalitidy
Klíšťová encefalitida se celosvětově vyskytuje v pásmu zasahujícího střední část Evropy až přímořské východoasijské oblasti Pacifického oceánu včetně části Japonska. Dodnes jsou známé pouze její tři podtypy, tzv. západní podtyp (W-TBEV), který se vyskytuje výhradně v evropských oblastech, východní podtyp (FE-TBEV) a sibiřský podtyp, které se objevují v evropské části Ruska a na Dálném Východě (Rusko, Čína, Japonsko). Hlavním vektorem západní klíšťové encefalitidy (někdy označované též jako středoevropské) je klíště obecné (Ixodidae ricinus). Naopak východní a sibiřský podtyp klíšťové encefalitidy je přenášen klíštětem Ixodidae persulcatus.
I když není očkování proti klíšťové encefalitidě doporučováno pro získání ochrany vůči jiným flavivirům, je schopné vyvolat plnohodnotnou ochranu nejen vůči klíšťové encefalitidě západního subtypu, ale i východního nebo sibiřského subtypu, jak prokázaly studie zkřížené protektivita na myších.
 obr (Snímek obrazovky 2016-08-22 v 16.15.36.png) [#42]

Proočkovanost české populace
Podle průzkumu agentury GfK proočkovannost v České republice v roce 2008 stoupla o šest procent ve srovnání s rokem 2005, tj. z 11% v roce 2005 na 17% v roce 2008. Nejčastěji se nechávají očkovat lidé žijící v Jihočeském kraji a to až 32% (nárůst o 13%). Pravděpodobně to souvisí s relativně nejvyšší incidencí klíšťové encefalitidy. Vyšší proočkovannost (>20%) byla zjištěna ještě v Praze (22%), Středočeském kraji (23%), Libereckém kraji (25%). Naopak nejnižší proočkovanost (<10%) přetrvává v Královehradeckém, Pardubickém, Olomouckém kraji (7-8%).
Nejvíce očkované jsou děti a dospívající, tj. ve věku 4-19 let. Jejich průměrná proočkovannost je minimálně 35%, což se příznivě odráží ve snížené incidenci u této věkové skupiny. Nejméně očkované osoby jsou ve věku vyšším 50 let, pouze 11% a to i přesto, že u nich klíšťová encefalitida představovat významně vyšší riziko komplikací až fatálních následků.
Průzkum ukázal, že většiny (92%) nemocných klíšťovou encefalitidou věděla o možnosti očkování, které však podcenily. Rozhodně již očkování proti klíšťové encefalitidě nepředstavuje nadměrnou finanční zátěž a to především díky významně vysokému příspěvku zdravotních pojišťoven.

Vydáno / Aktualizováno: 02.03.2009
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit