ěkolik posledních let řada evropských zemí uplatňuje plošné očkování proti pneumokokovým nákazám dětí mladších 2 let. K němu se zatím využívá jediná komerčně dostupná vakcína Prevenar, tj. konjugovaná vakcína určena k prevenci invazivních pneumokokových onemocnění.
Ve Velké Británii se zahájilo plošné očkování od poloviny roku 2006. Zde se obecně plošně očkuju podobně jako u nás a lze tedy předpokládat, že sledovaná týdenní incidence pneumokokových onemocnění odráží vysoce proočkovanou dětskou populaci. Po necelých třech letech dochází ke změně. Již první měsíce po plošném očkování se snížila incidence těch invazivních onemocnění, která mohou být preventována 7valentní vakcínou, tj. vyvolaná vakcinačními sérotypy. Tento klesající trend je velmi příznivý a již necelé tři roky po zahájení se tato onemocnění objevují jen ojediněle.
Stinnou stránkou této plošné imunizace je stoupající trend výskytu invazivních pneumokokových onemocnění vyvolaných nevakcinačními sérotypy (tj. těmi, vůči kterým vakcíny ochranu nevyvolává). Dochází tedy k náhradě nebo ke změně výskytu. Výsledkem tříletého úsilí je sice snížení celkové incidence o téměř 45%, která se ale po třech letech vrací, tj. opět se zvyšuje (11. týden 2009 snížení oproti stavu před plošným očkováním je jen 37,5%). Zda nepříznivý trend bude pokračovat či nikoli nelze jednoznačně předpovědět. Nicméně tlak na potřebu používání vícevalentní konjugované vakcíny sílí. Již tento rok by původní 7valentní vakcína mohla být nahrazena 10valentní a další rok až 13valentní vakcínou.