Aktuální hlášení laboratorně potvrzených případů nové ("prasečí") chřipky A(H1N1) sice dosáhl již 415.000 případů (18.10.2009), je ale více než pravděpodobné, že rychlost šíření dramaticky ustupuje. Denní říjnový přírůstek, vztažený k promořenosti celosvětové populace, klesl na 0,5% celosvětového výskytu této chřipky (v červenci byl ještě 1,5-4,5%). Zda je vyhráno či je to předznamenání klidu před bouří nelze zatím odhadnout. Nejvyšší absolutní denní nárůst incidence se zaznamenal na konci července, tj. téměř 7.000 případů.
Několik poznámek k očkování proti chřipce
Není důvod se obávat, že by očkování proti běžné sezónní chřipce jakkoli mělo zvýšit riziko onemocnění "prasečí". Naopak bylo potvrzeno, že i když sezónní očkování není schopno zabránit nákaze "prasečí" chřipkou, může její průběh zmírnit.
Je očkování adjuvovanými pandemickými chřipkovými vakcínami bezpečné? Jedná se o chřipkové vakcíny obohacené skvalenem s/bez vitaminu E. Odpověď není jednoznačná. Sice studijní výsledky nenaznačují zvýšené riziko závažných nežádoucích účinků, vyjma lokálních bolestivostí, otoků apod., obecné poznatky z minulosti obavy zatím nevyvrátily, tj. stále existuje minimálně teoretické riziko extrémního vzplanutí imunitního systému. Ostatně i to byl důvod, proč se v USA zvolily k očkování výhradně chřipkové vakcíny bez těchto adjuvans. Zda prozíravě nebo nadbytečně ukáže čas. Škoda jen, že v ČR si nelze vybrat.