Spojené státy se přidávají k dalším zemím, kde očkování proti chřipce je cíleně indikováno těhotným ženám. Toto doporučení vydané ACIP podpořil i COP (Výbor pro porodnickou praxi).
Aktuálně platné doporučení je očkovat všechny těhotné ženy bez omezení nejlépe před chřipkovou sezónou ale i během ní.
Očkování proti chřipce se stává základním prvkem prenatální péče, neboť právě těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku závažných onemocnění v důsledku chřipky.
K očkování těhotných žen lze použít jakoukoli u nás komerčně dostupnou chřipkovou vakcínu (vyjma vakcín s kostimulačním adjuvans, kde schází klinické prověření bezpečnosti a tolerance vakcíny u této skupiny). V USA se používá i intranazální živá chřipková vakcína, která ovšem pro těhotné ženy není doporučovaná a to rovněž z důvodu absence znalostí o její bezpečnosti.
Stávající doporučení nerozlišuje gestační věk (období těhotenství), tj. je zcela jedno, zda těhotná žena je v prvním nebo třetím trimestru.
Význam očkování spočívá nejen v ochraně těhotné ženy ale také v ochraně jejího novorozence v prvních 6 měsících po narození. V tomto věku ho totiž nelze očkovat proti chřipce. Výsledky nových pozorování potvrzují sníženou incidenci respiračních onemocnění doprovázených horečkou u malých dětí mladších 6 měsíců, jejich matky se nechaly očkovat během těhotenství.
Studie sledující ochranu novorozenců mladších 6 měsíců matek očkovaných a neočkovaných během těhotenství proti chřipce.
V 6 severoamerických nemocnicích v oblasti Navajo a Apache se během 3 chřipkových sezón sledoval vliv tohoto očkování u celkem 1.169 párů (matka-novorozenec).
Kvůli onemocnění podobné chřipce (tzv. ILI) se hospitalizovalo 193 dětí (17 %) nebo ambulantně vyšetřovalo 412 dětí (36 %). Naopak 555 dětí (58 %) bylo bez tohoto onemocnění. Incidence ILI se u dětí matek očkovaných proti chřipce snížila ze 7,2 na 6,7 / 1.000 osoba-dní. Riziko laboratorně potvrzené chřipky se u těchto dětí dokonce snížilo o 41 % ve srovnání s dětmi neočkovaných matek (RR - relativní riziko = 0,59; Cl95%: 0,45-0,93) a riziko hospitalizace z důvodu chřipce podobného onemocnění se snížilo o 39 % (RR=0,61; CI95%: 0,45-0,84).
Hemaglutinačně inhibiční protilátky specifické vůči 8 sledovaným chřipkovým kmenům dominovaly u dětí očkovaných matek v období 0-3 měsíce po narození a jejich hladiny byly významně vyšší než dětí matek neočkovaných.
(Zdroj: Obstet Gynecol. 2010; 116:1006-1008; Arch. Pediatr Adolesc Med. Publikované 04.10.2010)