Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Nová vakcína proti chřipce - Preflucel

Pro letošní chřipkovou sezónu se rozšířilo spektrum vakcín. Podobně jako v Rakousku i u nás je nově k dispozici tradiční štěpená chřipková vakcína - Preflucel - vyrobená kultivací chřipkových virů nikoli na slepičích vejcích, ale na savčích buňkách VERO. Zařazuje se tak do skupiny chřipkových vakcín nezávislých na dostatku či nedostatku výrobních slepičích vajec (podobně jako vakcína Optaflu - savčí linie psích ledvinných buněk).

Nová technologie kultivace eliminuje volbu vakcinačních kmenů, neboť používá SZO vyhlášené kmeny bez potřeby jejich adaptace. Navíc existuje minimálně teoretický předpoklad, že kultivací chřipkových virů na savčích buňkách nedochází k jejich dramatické změně a výsledná vakcína může být pro člověka - jako savce - efektivnější v ochraně. Antigenní struktura účinné vakcinační látky více odpovídá cirkulujícím chřipkovým virům v lidské populaci na rozdíl od adaptovaných virů na kuřecích fibroblastech, které jsou bližší aviárním chřipkovým virům.

Tomuto předpokladu by odpovídaly informace o zjištěné protektivní účinnosti očkování s touto vakcínou, uvedené v SPC vakcíny. Ochranný potenciál - stanovený kultivací - dosahoval 71,5 % vůči podobným chřipkovým virům a 78,5 % vůči shodným virům v chřipkové sezóně 2008/2009. Podle neoficiálních informací se ale toto klinické hodnocení neprovádělo se zcela stejnou vakcínou, tj. vakcína byla vyrobena sice stejnou technologií, ale nebyla štěpená, tj. zůstala jako celovirionová. Dnes se sice celosvětově celovirionové vakcíny používají jen ojediněle, přesto jejich protektivní účinnost bývá skutečně vyšší než vakcín štěpených nebo subjednotkových. Za tohoto předpokladu nemusí být ochranný účinek vakcínou Preflucel ve shodě s uvedenými hodnotami a lze ho odhadovat o něco nižší.
Mimo to sérologická imunogenita odpovídá jakostním limitům stanovených EMA, obdobně jako všechny komerčně dostupné vakcíny, tj. byl splněn limit séroprotekce, sérokonverze i nárůst geometrických průměrů titrů po očkování.

I když se najdou "experti", kteří považují linii VERO buněk ("vychovaná" buněčná linie získaná z ledvinných buněk afrického kočkodana) za nebezpečnou, přesto je obecně tato linie považována za vysoce bezpečnou a mnoho desítky let prověřenou jako kultivační substrát řady jiných vakcín (např. vakcína proti dětské přenosné obrně, proti vzteklině apod.). Jistým úskalím vakcíny Preflucel může být - v SPC uvedená - vzácně pozorovaná roztroušená skleróza. Zde výrobce vakcíny zcela ignoroval uvést vztah jejího výskytu s tímto očkováním, zejména když ostatní výrobci tento nežádoucí účinek neuvádí. Zůstává tedy na individuálním zvážení, zda očkovat touto vakcínou či nikoli. Případnou zodpovědnost nese registrační úřad, neboť ten vyhodnotil toto riziko za zanedbatelné.

V každém případě je tato vakcína indikována těm, kteří mají přecitlivělost na vaječné bílkoviny a nelze je tedy očkovat běžnou vakcínou, získanou kultivací na kuřecích fibroblastech.

Vydáno / Aktualizováno: 18.10.2010
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit