V lednu 2011 ACIP vydala doporučení k očkování proti meningokokovým nákazám, které se dnes ve většině případů provádí konjugovanými vakcínami. Hlavní změnou je upřesnění podávání posilující (booster) dávky.
Epidemiologická sledování v USA potvrzují, že některým dospívajícím ubývá protektivní účinnost očkování zhruba 5 let po očkováni. Tuto situaci odráží nové doporučení - podávat jednu booster dávku dospívajícím mezi 16-18. rokem, byli-li očkováni před alespoň 5 lety.
Posilující dávka by měla být rovněž podávána každých 5 let osobám s trvalým postižením komplementu (např. C5-C9, properidin, faktor H, nebo D). Kromě toho by měly být primovakcinovány 2 dávkami podanými v intervalu 2 měsíců, stejně jako osoby s funkční nebo anatomickou asplenií, případně HIV pozitivní.
Jsou-li jedinci ve věku 2-55 let kontinuálně vystaveni riziku meningokokových nákaz, měli by být po dosažení věku 6 let pravidelně boosterováni každých 5 let nebo každé 3 roky, jsou-li mladší 6 let.
K očkování se používají buď monovalentní vakcíny proti meningokokovým nákazám skupiny C (např. Menjugate, Neisvac, Meningitec) - indikované pro osoby starší 2 měsíců - nebo kombinované vakcíny (např. Menveo, Menactra) - indikované pro osoby starší 2 let (Menveo je již v USA registrované pro tuto věkovou skupinu v Evropě se změna očekává tento rok).
Zdroj: MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2011;60:72-76.