Od roku 2009 se v České republice plošně očkují malé děti proti pneumokokovým nákazám. Toto očkování sice nepatří mezi povinné, ale mezi tzv. povinně dobrovolné, tj. podle rozhodnutí rodiče s plnou úhradou zdravotní pojišťovny. Bohužel plná úhrada není uplatňována bez výjimky, ale plně se hradí ta nejlevnější vakcína (vakcína Synflorix). Vzhledem k tomu, že právě vakcína Synflorix je pouze 10valentní, není divu, že může být levnější než vakcína Prevenar 13, která je 13valentní. Díky tomu si tedy rodiče musí připlácet na epidemiologicky vhodnější očkování.
Toto dobrovolné plně hrazené očkování je u nás regulováno Národní imunizační komisí, která rozhodla o používání minimálně 10valentní vakcíny. Je to ale správně?
Z minulosti již známe, že pneumokokové očkování dětí má pozitivní ochranu nejen na očkované, ale i neočkované. Ovšem rozmanité sérotypové spektrum pneumokoků, nepříjemně ovlivňuje očkovanou populaci, tzv. negativní ochrana, či replacement (nahrazování nevakcinačními sérotypy). Tento jev se vyskytuje ve všech zemích, kde se plošně očkuje, tedy i u nás. Lze ho minimalizovat pouze vysocevalentní vakcínou. Z těch dnes dostupných toto splňuje výhradně vakcína Prevenar 13. Proto většina zemí prostřednictvím svých regulačních autorit doporučuje k očkování právě tuto vakcínu a méněvalentní vakcíny (Synflorix) se k očkování nepoužívají.
Ve Velké Británii se v polovině roku 2006 začalo plošně očkovat proti pneumokokovým nákazám. V té době se použila jediná dostupná vakcína Prevenar (7valentní). Pozitivní výsledek se dostavil o rok později, ovšem každý další rok se navyšoval výskyt nevakcinačních sérotypů, který dokonce v letech 2008-2009 vedl k celkovému zvýšení pneumokokových onemocnění u proočkované populace (dětí mladších 2 let). Od roku 2010 vystřídala vakcína Prevenar 13 původní Prevenar, což příznivě ovlivnilo epidemiologický dopad na pneumokokovou incidenci.
U nás je situace o poznání složitější, neboť výskyt těchto nákaz je mnohonásobně nižší než ve Velké Británii. Plošně se očkování zahájilo až v roce 2009 a k očkování se používají obě vakcíny (10 i 13valentní). Zatím lze hodnotit příznivě výskyt pneumokokových sérotypů, zastoupených v původní 7valentní vakcíně, které v neúplně očkované dětské populaci (mladší 5 let) klesly zhruba o polovinu. Díky 10valetní vakcíně se u nás nadbytečně zvyšuje riziko nevakcinačních sérotypů, což se projeví během prvních 5 let po zavedení plošného očkování. Proč je třeba čekat až do roku 2014 na stejné doporučení, jaké se uplatňuje v jiných státech, tj. očkovat výhradně nejvalentnější vakcínou (tedy zatím vakcínou Prevenar 13)?
Navíc nejnižší cena tohoto očkování má být stanovena na jeden vakcinační sérotyp, nikoli na cenu jedné dávky vakcíny. Tj. 10valentní vakcína by měla mít cenu např. 100,- Kč/sérotyp - tedy 1.000 Kč/dávka a 13valentní vakcína při stejné ceně za sérotyp pak 1.300 Kč/dávka. Takto by měla probíhat spravedlivá úhrada zdravotními pojišťovnami. Pokud by tomu bylo takto, pak by se místo 55 % dětí očkovaných vakcínou Prevenar 13 zvýšilo na minimálně 90 %, což by rovněž příznivě zvýšilo ochranný potenciál tohoto očkování a minimalizovalo negativní replacement (tedy náhradu sérotypů).
Kromě toho je u nás epidemiologická situace natolik příznivá, aby se mohlo využít schéma 2+1 místo 3+1, což by přispělo k úspoře jedné dávky a komfortu očkování.
Jediné zatím rozumné řešení je, aby rodiče volili pro své děti to nejlepší možné. Pokud se rozhodnout pro toto dobrovolné očkování, je na místě, aby si raději připlatili a zajistili pro své dítě maximální možnou ochranu. I zde platí, že nikdo nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat to nejlevnější.