V posledních letech přibývá riziko dávivého kašle nejen u nás ale i ve světě. Vzniká otázka, co je jeho příčinou, když se od roku 1958 proti němu plošně očkuje. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, stále schází. Přesto poslední práce naznačují možnou příčinu.
V 90. letech minulého století se začala plošně používat místo celobuněčné pertusové vakcíny (součást kombinovaných dětských vakcín) tzv. acelulární vakcína. Původní celobuněčnou vakcínu tvořil tzv. bakterín, tj. všechny složky usmrcené bakterie. Díky tomu takováto vakcína byla schopna vyvolat postvakcinační imunitu nasměrovanou na kompletní bakterii. Některé bakteriální složky jsou pro imunitu nefunkční, ale mohou zvyšovat riziko vzniku nežádoucího účinku mimo jiné i závažné intenzity. Proto cílem výrobců těchto vakcín bylo z bakterínu eliminovat nebo alespoň snižovat koncentraci nadbytečných nefunkčních složek.
V 80. letech minulého století se podařilo připravit pertusovou vakcínu nikoli z celé bakterie, ale z jejích izolovaných součástí. Dnes se komerčně využívá 3složková (Boostrix, Infanrix) nebo 5složková vakcína (Adacel), která obsahuje vždy pertusový toxin (samozřejmě detoxikovaný), pertaktín a filamentózní hemaglutinin. Bohatší z nich pak má navíc aglutinogeny, které reprezentují fimbrie sérotypu 2 a 3. Jednoznačnou výhodou této acelulární vakcíny je její vyšší tolerance, která rozšířila indikaci očkování nejen pro starší děti, ale také pro dospělé. Kromě toho se dětské očkování stalo bezpečnější, což umožnilo v některých zemí jeho opětovné zavedení do plošného očkování dětí.
Zatímco účinnostní kvalita celobuněčné pertusové vakcíny byla závislá na technologii výroby každého výrobce, tj. byla méně standardizovatelná, acelulární pertusová vakcína této závislosti podléhá jen v minimální míře, tzn. měla by být “stále stejně” účinná. Už první rozsáhlé klinické studie potvrdily účinnost acelulární vakcíny, přesto však nikdy nedosahovala účinnosti klasické celobuněčné.
Větším problémem se ale zdá přetrvávání ochrany vyvolané acelulární pertusovou vakcínou při srovnání s celobuněčnou. Kompletní dětské očkování celkem 5 dávkami acelulární vakcíny (tj. včetně posilujícího očkování v 5 letech) vede až ...
Další informace najdete v prémiovém obsahu