Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Dopad očkování Prevenar 13 v populaci

Očkování proti pneumokokovým nákazám se s příchodem konjugovaných vakcín stalo od roku 1999 masivně rozšiřováno ve většině zemích světa, což jsme u nás zaznamenali v roce 2010. I když je to dnes už téměř 15letá historie tohoto očkování, stále přibývají nové a nové zkušenosti a odhalení, která přispívají k celkové mozaice poznání.

  1. Redukce výskytu otitid
    V létě letošního roku byla publikovaná práce (Ben-Shimol S et al. 2014), která rozšířila poznatky o dopadu masivního očkování proti pneumokokovým nákazám výhradně vakcínou Prevenar 13.
    Dětské plošné očkování v Izraeli, které bylo zahájeno v roce 2009 s původní vakcínou Prevenar (7složkovou), přineslo snížení výskytu zánětu středouší o 96 % způsobenými 7 sérotypy obsaženými v této vakcíně. O rok pozdější záměna původní vakcíny Prevenar za novou 13-složkovou vakcínu přispěla k dalšímu snížení výskytu těchto zánětů o 85 %, jejichž příčinou bylo právě těch dalších 5 sérotypů. Celkový dopad očkování vakcínou Prevenar vedl k 77% redukci výskytu všech pneumokokových zánětů středouší, tj. včetně těch, které ve vakcíně nejsou obsaženy.
    Ještě před zavedení plošného očkování byla incidence u dětí kolem 30 případů na 1.000 dětí ročně. Po několikaletém očkování se v posledním roce tato incidence snížila na 10,1 případů na 1.000 dětí. Kromě toho se ukázalo, že plošné očkování vakcínou Prevenar 13 nepřispívalo k významnému zvýšení rizika tzv. replacementu sérotypů, tj. incidence zánětů středouší nebyla ovlivněna zvýšeným rizikem nevakcinačních pneumokoků a nedocházelo k významné záměně vakcinačních sérotypů za nevakcinační.
    Je zřejmé, že tato práce přispěla do celkové mozaiky efektivity očkování proti pneumokokovým nákazám, zejména s použití vakcíny Prevenar 13. I když uvedené výsledky nelze bez korekce uplatnit v jiných regionech, neboť výsledky jsou podmíněné lokálním zastoupením různých pneumokoků, je zřejmé, že plošné nebo masivní očkování pomáhá mimo jiné i v prevenci zánětu středouší a to možná dokonce více, než se podle výsledků původních klinických studií očekávalo.

  2. Omezená redukce invazivních onemocnění u zdravotně stigmatizovaných dětí
    Riziko invazivních pneumokokových onemocnění se plošným pneumokokovým očkováním významně snížilo, proti letům, kdy se plošně s vakcínou Prevenar 13 neočkovalo. Observační studie provedená v Massachusetts u dětí mladších 5 let přinesla velmi zajímavé poznatky (Iroh Tam PY et al, 2014). Ukázalo se totiž, že oproti zdravým dětem byl pozorován mnohem menší pokles výskytu pneumokokových onemocnění u dětí častěji nemocných (s komorbiditami). Právě ty častěji vyžadovaly hospitalizaci (80 %) s mnohem delším pobytem (3 denní medián). K nižší redukci těchto onemocnění přispěly mimo jiné i nevakcinační sérotypy pneumokoků (27,6 % oproti jen 17,2 % u zdravých dětí).

Možná ještě nenadešel čas úplné náhrady původní polysacharidové vakcíny Pneumo23 stávající vakcínou Prevenar 13. Stále tak zůstává doplňujícím očkováním pro zajištění alespoň limitované ochrany vůči ostatním nevakcinačním pneumokokům vakcíny Prevenar 13, a to zejména u zdravotně stigmatizovaných dětí.

Literatura
Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 15.09.2014
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit