Tak jako každý rok virová hepatitida typu A (HAV) postihne větší či menší lokality. Aktuálně se stala hrozbou Karlovarského regionu. Díky tomu, že se šíří snadno a rychle, není jiná šance než očkování. Dodržování hygieny sice může zpomalit nebo zmírnit její přenos, nicméně skutečnou prevenci jedince nepředstavuje. Záludnost tohoto infekčního onemocnění spočívá především v jeho snadném přenosu, fekálně orální cestou, zpravidla zprostředkovanou konzumací kontaminovaných potravin, např. nebalených potravin zakoupených v supermarketu, nápojů nebo kontaktem s kontaminovanými předměty, třeba při jízdě hromadnými prostředky. To navíc zesiluje skutečnost, že nakažený jedinec vylučující virus nemusí mít skoro 2 měsíce žádné příznaky.
I když se nejedná o vysoce smrtné onemocnění a léčbu ve většině případů nahradí dieta, bývá toto onemocnění společensky nepřijatelné. Kdo by se totiž rád chlubil tím, že měl tu nemoc špinavých rukou a jakoby tím svému okolí prozrazoval, že má problémy s dodržováním hygieny.
Jediným možným řešením je očkování proti hepatitidě typu A. Očkuje se jednou dávkou (ta druhá je posilující pro zajištění dlouhodobé ochrany), která nejen že spolehlivě ochrání, ale která také zabrání vzniku onemocnění, podá-li se do 15 dní po kontaktu s hepatitidou typu A, tj. postexpoziční profylaxe. Rozlišují se dětské a dospělé vakcíny, přičemž pro děti je vakcína Havrix 720 Junior nebo Vaqta pediatric a pro dospělé jsou vakcíny Avaxim 160, Havrix 1440 a Vaqta adult. Není třeba hledat tu nejšetrnější vakcínu. Takové nejsou (jen se díky marketingu té či oné firmy občas dovídáme, že je jejich vakcína nejšetrnější, ovšem jde jen o trik). Všechny tři vakcíny jsou srovnatelně účinné a bezpečné a stačí si jen vybrat podle ceny nebo dostupnosti.
Na očkování není nikdy pozdě a lze očkovat i do 15 dní po vystavení se riziku této hepatitidy.