Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Konec epidemie horečky ebola?

Jsou to už dva roky, co se začala Guineou šířit krvácivá horečka ebola, která překročila hranice sousední Libérie a Sierra Leone. Za celou dobu si vyžádala 11.315 obětí a nakazilo se jí 28.637 osob a to především v těchto třech zmíněných zemích. Ovšem ani ti, co tuto nákazu přežili, nezůstali ušetřeni zdravotních následků v podobě přetrvávající bolestivosti kloubů.
Tato epidemie díky své vysoké smrtnosti zasáhla celý svět. Sice se zpožděním téměř půl roku se podařilo zainteresovat výrobce vakcín k přípravě nové ebolavirové vakcíny. Ti navázali na tehdejší znalosti a podařilo se jim nakonec zkonstruovat vakcínu, která v klinických testech uspěla. Světová zdravotnická organizace na konci loňského roku 2015 zařadila vakcínu rVSV-ZEBOV (amerického výrobce MSD) do seznamu pro Nouzové použití (EUAL - Emergency Use Assessment and Listing).
Od počátku roku 2015 začala epidemie postupně slábnout a ustupovat, čemuž přispěla zejména edukace obyvatelstva a mezinárodní pomoc zdravotníků i dobrovolníků. Už v polovině roku, v květnu a červnu 2015, Libérie hlásila absenci nových případů. Ovšem tento stav nevydržel a během následujících měsíců (až do listopadu 2015) bylo zaznamenáno ještě 9 nových případů. Ačkoli byla první zemí, kde se epidemie zastavila, stala tak poslední, kterou Světová zdravotnická organizace vyhlásila dne 14.1.2016 za prostou eboly. Naopak Sierra Leone byla dne 7.11.2015 vyhlášena zemí bez výskytu eboly stejně jako o necelé dva měsíce později Guinea (29.12.2015).
Celá tato krize byla nakonec zvládnuta bez pomoci očkování. Nabízí se tak otázky, zda by nebylo na místě přehodnotit systém vývoje a klinického zkoušení vakcín v tak tíživých situacích, jakou je epidemie vysoce smrtné infekce. Co by se stalo, kdyby takováto epidemie překročila hranice afrického kontinentu a šířila se na evropském nebo americkém kontinentu. Jaké jsou tedy možnosti pro urychlené (třeba i nouzové) použití vakcín při hrozbě jakou byla tato epidemie? A je třeba za těchto okolností provádět všechna klinická testování?
Toto by mohla být tečka za nakonec šťastným příběhem infekční hrozby, kdyby o den později, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila její ukončení, se neobjevil další případ chlapce ze severu země Sierra Leone. Je tedy po všem?

Vydáno / Aktualizováno: 18.01.2016
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit