Stávající meningokokové vakcíny určené k očkování meningokokům séroskupiny B obsahují účinnou složku označenou jako protein vázající faktor H (fHbp). Tento protein se exprimuje téměř na všech meningokokocích séroskupin B a je klíčovým faktorem pro jeho přežití v hostiteli. Ovlivňuje regulaci komplementové kaskády blokací inhibičního faktoru H. Tím zabraňuje plnění preventivní funkce komplementu, který díky tomu meningokoka nelikviduje.
Jsou známé autoprotilátky vůči faktoru H (anti-FH), které mohou být přítomny nejen v těle zdravých jedinců ale zejména u jedinců s autominunitním onemocněním jako je atypický hemolytický uremický syndrom (aHUS) nebo C3 glomerulopatie (C3G).
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Do výzkumné studie bylo zařazeno 120 vzorků získaných u očkovaných Kanaďanů ve věku 17-25 let. Očkovaným byly podány 2 dávky MenB-4C vakcíny (Bexsero) v intervalu 3 nebo 8 týdnů. Jako pozitivní kontrola byla použita séra získaná od nemocných s uvedenými autoimunitami a jako negativní kontrola séra od neočkovaných zdravých jedinců.
U očkovaných s MenB-4C vakcínou byl ...
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Dále bylo zjištěno, že zvýšené hladiny anti-FH byly u očkovaných jen přechodné a do 4-5 měsíců vymizely. Kromě toho anti-FH autoprotilátky indukované uvedeným očkováním neměly vliv na funkci faktoru H, která byla stanovena hemolytickou zkouškou.
Z výsledku této studie vyplývá, že po očkování proti meningokokovým nákazám obecně a specificky s vakcínami obsahující účinnou složku fHbp dochází k přechodnému (4-5 měsíců) zvýšení hladin autoprotilátek bez vlivu na funkci faktoru H. I když je vysoce nepravděpodobné, že by tato očkování měla vést ke vzniku autoimunitních onemocnění (jako jsou aHUS a C3G), další sledování a studie jsou žádoucí pro definitivní potvrzení.
Literatura: