Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Slunění ovlivňuje výsledek očkování

Nastávají měsíce se zvyšujícím se indexem UV záření, takže se nabízí otázka, jestli může případné opalování zhoršit kvalitu postvakcinační odpovědi. Empiricky se u nás vždy doporučovalo minimalizovat dobu na slunci alespoň 2-3 dny po očkování, neboť se pozorovaly častější nežádoucí účinky. Ovšem souhrnná práce (Norval M, 2011) přináší další poznatky týkající se imunogenity očkování ve vztahu k UV záření.

Poprvé v 70. letech minulého století byl pozorován vliv UV záření na imunitní systém - tj. jeho potlačení. Přestože stále nejsou k dispozici jednoznačné výsledky vlivu slunečního záření na postvakcinační imunitu, existují poznatky o mechanismu působení UV na imunitní systém zvířat.
Pravděpodobně je několik mechanismů účinku UV záření, které se může účastnit imunosuprese. Základními faktory je spektrum UVR, dávka, intenzita záření, plocha těla vystavená záření, četnost expozice a interval mezi očkováním a expozicí UVR. Dodatečnými pak mohou být množství vakcinačního antigenu, způsob aplikace, zda je antigen podáván do exponovaného místa či mimo něj. Rozdíl ale může být i v tom, zda UVR působí na primovakcinaci nebo booster imunizaci (tj. obnovu z imunologické paměti)...

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vliv UV záření na rozvoj virových nebo bakteriální či mykobakteriálních infekcí a potlačení jim odpovídající adaptivní imunity se studuje déle než 20 let, téměř výhradně jen modelově na zvířatech (myši, morčata, krysy). Ukazuje se, že dokoce i nízké dávky UV můžou vést ke vzniku kožních lézí (Leishmania major) u imunních zvířat na rozdíl od neozářených zvířat.

Vztah očkování a UV záření byl vlastně popsán v několika studiích, které už v 60. letech minulého století uváděly, že postvakcinační odpověď byla závislá na ročním období...

Další informace najdete v prémiovém obsahu

V našem mírném pásmu nelze očekávat dramatické změny v postvakcinační odpovědi, přesto je vhodné mít na zřeteli, že slunění po očkování může snížit očekávatelný výsledek očkování. UVR faktor by měla zvážit očkovací centra, kde se očkují cestovatelé, kteří se chystají do subtropických a tropických zemí, kde UV index je určitě významěn vyšší než u nás. Proto by se měli očkovat v časovém předstihu (minimálně 7-10 dní před odjezdem). Pokud existuje předpoklad, že by jedinec plánující střednědobý nebo dlohodobý pobyt v zemích s vyšším až vysokým UV indexem měl být očkován v zemi pobytu (z jakéhokoli důvodu), měl by být poučen o šetřícím režimu tak, aby se vyvaroval alespoň 7 dní po očkování nadbytečnému slunění.

Přehled výsledků studijně zjištěných vlivů UVR na očkování

Další informace najdete v prémiovém obsahu


Literatura

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 02.04.2012
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit