Žlutá zimnice
Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice (tranzit delší než 12 hodin v rizikové oblasti, vyjma ostrovů Galapágy v Ekvádoru, ostrovu Tobago). Očkování se zde vyžaduje jako ochrana vůči zavlečení žluté zimnice, jejímž přenašečem je komár Aedes aegypti, který se zde (v cílové zemi) vyskytuje.
Země a oblasti považované za rizikové (od roku 2011, dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11.):
Původně rizikové státy či oblasti Sv. Tomáš a Principe (nízké riziko v celé zemi), Tanzanie (nízké riziko v celé zemi), Somálsko (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné), Eritrea (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné) a Zambie (nízké riziko v celé zemi) byly překlasifikovány na státy s nízkým rizikem výskytu žluté zimnice.
V takovém případě se očkují všechny osoby starší 1 roku. Potvrzení o očkování se vyžaduje od cestovatelů, kteří navštívili provincii Misiones v Argentině. Není naopak vyžadován od cestovatelů přijíždějících z ostrovů Galapágy v Ekvádoru nebo ostrova Tobago (Trinidad a Tobago). Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.
Japonská encefalitida
Očkování se doporučuje cestovatelům pobývajícím v odlehlých venkovských oblastech nebo žijících a pracujících poblíž rýžových polí na venkově nebo příměstských oblastech, kde existuje zvýšená pravděpodobnost přenosu japonské encefalitidy komáry. Očkuje se buď třemi (0-7-30 dní) nebo dvěma (0-28 dní) dávkami podle typu vakcíny a nejpozději se očkování zahajuje jeden měsíc před odjezdem. Celoroční riziko se nachází na ostrovech Torres Strait a poloostrově Cape York. Rovněž byl zaznamenán lidský případ i ze severní části Queenslandu. Období přenosu: kulminuje v prosinci až květnu, nejrizikovější únor-duben.
Meningokoková meningitida
Očkování doporučené zejména dospívajícím a mladým osobám plánující studijní pobyt nebo letní brigádu. Lze očkovat konjugovanou vakcínou. Očkování 1 dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před cestou.
Hepatitida B
Vzhledem ke zdejšímu relativně vysokému počtu nositelů hepatitidy typu B (hlavně oblast Warbuton Creek centrální Austrálie) se doporučuje očkovat zdravotníky (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti), osoby pracující v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osoby, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu, podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu 60-80% cestovatelů, podobně jako první dvě dávky podané v měsíčním intervalu. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je třeba aplikovat ještě 3. dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem.
Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.
Není.
Epidemická polyartritida (Ross-River) - prosinec-červen; především pobřeží
Murray Valley / Kunjin virus - prosinec-červen, sporadicky na ostrovech (severní oblasti, západní Austrálie, Queensland)
Horečka dengue - prosinec až červen na severu (Nord-Queensland, Torres)
Lymeská borelióza
Skvrnitý tyfus, (blechy, vši) - sporadicky na severu
Venerické infekce
Leptospiróza - sezónně od prosince do června, převážně v Queensland, Victorie
Melioidióza - převážně na severu země