Žlutá zimnice
Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice (tranzit delší než 12 hodin v rizikové oblasti). Očkování se zde vyžaduje jako ochrana vůči zavlečení žluté zimnice, jejímž přenašečem je komár Aedes aegypti, který se zde (v cílové zemi) vyskytuje.
Země a oblasti považované za rizikové (od roku 2011, dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11.):
Je-li potřeba, pak se podle CDC a IAMAT očkují jen osoby starší 1 roku včetně. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.
Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.
Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.
Japonská encefalitida
Očkování se doporučuje cestovatelům pobývajícím v odlehlých venkovských oblastech nebo žijících a pracujících poblíž rýžových polí na venkově nebo příměstských oblastech, kde existuje zvýšená pravděpodobnost přenosu japonské encefalitidy komáry. Očkuje se buď třemi (0-7-30 dní) nebo dvěma (0-28 dní) dávkami podle typu vakcíny a nejpozději se očkování zahajuje jeden měsíc před odjezdem. Riziko existuje v celé zemi. K přenosu dochází od května do října.
Hepatitida B
Vzhledem ke zdejšímu relativně vysokému počtu nositelů hepatitidy typu B se doporučuje očkovat zdravotníky (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti), osoby pracující v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osoby, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu, podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu 60-80% cestovatelů, podobně jako první dvě dávky podané v měsíčním intervalu. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je třeba aplikovat ještě 3. dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem.
Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.
Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.
Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.
Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.
2012 2015 2016 2017 2018
Riziko malárie existuje v celé zemi včetně městských oblastí vyjma města Phnom Penh a ...
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Vektor:
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Profylaxe:
Podle CDC je vhodná antimalarická profylaxe: atovaquon/proguanil nebo doxycyklin - v provinciích Banteay Meanchey, Battambang, Kampot, Koh Kong, Odder Meanchey, Pailin, Preah Vihear, Pursat a Siem Reap sousedící s Thajskem; atovaquon/proguanil, doxycyklin nebo mefloquin - ve všech ostatních oblastech.
Cestovatelům při organizované cestě, ubytování v hotelu, se doporučuje antimalarická profylaxe (atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) ve vysoce rizikových oblastech na západě území, při pobytech delších než 7 dní, celoročně. Je-li pobyt krátkodobý do 7 dní lze profylaxi nahradit jen pohotovostní (stand-by) léčbou (atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin).
U ostatních cestovatelů v případě vysokého rizika malárie se doporučuje antimalarická profylaxe (atovaquon/proguanil nebo doxycyklin). Je-li riziko průměrné je možné zvážit buď antimalarickou profylaxi (atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) nebo jen pohotovostní (stand-by) léčba s antimalariky (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin). Stejná pohotovostní léčba je vhodná i v případě nízkého rizika expozice malárie.
Clonorchiáza, Ospisthorchiáza
Horečka dengue
Japonská encefalitida - květen-říjen
Filarióza, lymfatická
Skvrnitý tyfus, (blechy, vši)
Chikungunya
Tuberkulóza
Hepatitida typu C
Venerické infekce
Mor
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Schistosomóza
Další informace najdete v prémiovém obsahu