Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Přehled očkování do ciziny - NIKARAGUA


Aktuální infekční rizika v této zemi najdete v databázi IRS - ZDE

Povinné a naléhavě doporučované očkování


Žlutá zimnice
Podle CDC a IAMAT: Země nevyžaduje certifikát.

Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.


Ostatní očkování


Vzteklina
V případě, že cestovatel předpokládá pobyt ve volné přírodě mimo dosah zdravotní služby, je vhodné před cestou zvážit preventivní očkování proti vzteklině.

Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.

Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.


Malárie


 (NikaraguaMal2012nahled.jpg) [#1482]  2012   (NikaraguaMal2015nahled.jpg) [#1484] 2015   (NikaraguaMal2017nahled.jpg) [#1486] 2016  (NikaraguaMal2018nahled.jpg) [#1848] 2017  (NikaraguaMal2018nahled.jpg) [#1848] 2018

Nízké riziko malárie existuje v celé zemi, včetně Atlántico Norte, Atlántico Sur, ...

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vektor:

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Profylaxe
Podle CDC se doporučuje profylaxe (atovaquone-proguanil, chloroquine, doxycyklin nebo mefloquine) osobám pro pobyt v Región Autónoma Atlántico Norte (RAAN) a Región Autónoma Atlántico Sur (RAAS). Pro pobyt v ostatních lokalitách stačí repelent nebo moskytiéra.
U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe.
Ostatním cestovatelům se v případě průměrného rizika malárie doporučuje vážit pohotovostní léčbu (atovaquone-proguanil, doxycyklin nebo mefloquine) v rizikových oblastech, celoročně, nebo jen antimalarika pro pohotovostní léčbu (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin) bez předešlé antimalarické profylaxe. Stejná pohotovostní léčba je možná i v případě nízkého rizika expozice malárie.


Ostatní zvláštní infekční rizika


Hepatitida typu E
Břišní tyfus
Leishmaniáza,viscerální + kožní + slizniční
Horečka dengue
Histoplasmóza 
Venerické infekce
Leptospiróza

Chagasova choroba

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 07.08.2019
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit