Žlutá zimnice
2015 2018
Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice. Očkování se zde vyžaduje jako ochrana vůči zavlečení žluté zimnice, jejímž přenašečem je komár Aedes aegypti, který se zde (v cílové zemi) vyskytuje.
Země a oblasti považované za rizikové (od roku 2011, dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11.):
Certifikát o očkování se vyžaduje od všech cestovatelů starších 9 měsíců, podle CDC starších 1 roku. Očkování se podle IAMAT i CDC naléhavě doporučuje cestovatelům starším 9 měsíců, plánují-li navštívit východní oblasti v okolí Canal včetně oblastí Emberá a Guna Yala, provincie Darién a oblastí provincií Colón a Panama - východně od Canal. Města Panama City a Panama Canal Zone, západní oblast Canal, ostrovy Balboa a San Blas jsou bez rizika. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.
Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.
Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.
Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.
Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.
Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.
2012 2015 2016 2017 2018
Riziko malárie existuje v celé zemi kromě městských oblastí a podél kanálu Panamy...
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Vektor:
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Profylaxe:Podle CDC je vhodná antimalarická profylaxe: atovaquon/proguanil, doxycyklin, mefloquin nebo primaquine - ve východních provinciích Panamského kanálu, Darien, Guna Yala a Ngäbe-Buglé.
U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe, je možné zvážit pohotovostní léčbu (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin, omezeně případně i mefloquin) v rizikových oblastech, celoročně.
Ostatním cestovatelům se v případě průměrného rizika malárie doporučuje antimalarická profylaxe (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) nebo antimalarická profylaxe s chloroquinem (podél pobřeží Karibského moře v provincii Panama, Colon, Veraguas, Ngobe Bugle a Bocas de Toro a provincie Darien) a v případě expozice malárie pak pohotovostní (stand-by) léčba s antimalariky (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin, omezeně případně i mefloquin).
Hepatitida typu E
Leishmaniáza,viscerální + kožní + slizniční
Onemocnění Chagas
Horečka dengue
Histoplasmóza
Venerické infekce
Leptospiróza
Chagasova choroba
Další informace najdete v prémiovém obsahu