Žlutá zimnice je virové onemocnění, které se vyskytuje na území Afriky a Jižní Ameriky. Přenáší se na člověka moskyty nebo komáry. I když některé oblasti tropické Jižní Ameriky nebo Afriky (oblasti pod Saharou) nepředstavují pro cestovatele žádné riziko této nákazy, jsou určoté země, kde je očkování proti žluté zimnici je dokonce povinné. Některé státy vyžadují toto očkování pro všechny cestovatele a jiné vyžadují očkování jen cestovatelů přijíždějících z míst, kde se žlutá zimnice vyskytuje endemicky.
Obecně platí pro cestovatele z Evropy, že při cestě do Spojených států, severní Afriky, do zemí středního Východu a Indického subkontinentu, do výhodní a jihovýchodní Ásie, do Austrálie a Jižního Pacifiku, do zemí Střední Ameriky nebo Jižní Ameriky mírného klimatického pásma není vyžadováno ani doporučováno toto očkování.
Tam, kde je vyžadováno očkování proti žluté zimnici, může být spodní věková hranice různá.
Lékařské důvody pro případ, kdy osoba nemůže být očkována proti žluté zimnici:
Certifikace očkování proti žluté zimnici
Po očkování proti žluté zimnici si každý musí nechat vystavit mezinárodní certifikát o tomto očkování, který nabývá platnost po 10 dnech po očkování ve všech zemích, kde je vyžadován. Tento certifikát platí 10 let. Certifikát si každý musí vzít s sebou.
Lékařské potvrzení
Cestovatel, který nemůže být očkován, musí mít s sebou lékařské potvrzení, že nemůže být očkován. Toto potvrzení je ve většině států akceptováno. Podle některých institucí se doporučuje si toto potvrzení nechat autorizovat na ambasádě příslušného státu před odjezdem. Potvrzení musí obsahovat lékařské odůvodnění.
Kdy potřebujete CERTIFIKÁT a OČKOVÁNÍ proti žluté zimnici