Očkování bohužel dnes ještě jen proti virovým hepatitidám typu A a typu B může být vhodné pro kohokoli, kdo chce být preventivně ochráněn vůči oběma virovým infekcím. Ale je nutné se nechat očkovat proti oběma těmto infekcím? Odpověď není jednoznačná. Logické je se nechat očkovat v takových případech, kdy v době budoucí existuje skutečné riziko.
Kdy se doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A?
Doporučuje se tehdy, je-li osoba vystavená zvýšenému riziku nákazy virovou hepatitidou typu A:
Z tohoto přehledu vyplývá, že ne všichni se musí nechat očkovat proti virové hepatitidě typu A. I když tento virus nepatří k vysoce infekčním virům, jeho přenos orofekálním způsobem je natolik snadný, že zejména při snížených hygienických podmínkách je pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění velmi vysoká.
Kdy se doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu B?
Toto očkování se provádí jako pravidelné (neboli povinné) v těchto případech:
Tyto skupiny obyvatelstva má očkování hrazeno státem (čili neplatí jej).
Navíc se toto očkování doporučuje:
Očkování proti virové hepatitidě typu B má význam, kromě shora uvedených případů, téměř výlučně jen tehdy, nemůže-li se osoba vyvarovat přímému kontaktu krve infikované virovou hepatitidou typu B, tzn. používání hygienických předmětů jiné osoby (např. holení, zubní kartáček apod.), pohlavní styk s osobou nakaženou HBV a závislost na drogách podávaných injekčně. V ostatních případech přenos této nákazy nebyl prokázán.
I když je infekčnost HBV viru velmi vysoká, jeho přenos je limitován pouze a výhradně na přenos krví. Proto na rozdíl od virové hepatitidy typu A se může osoba rizikovému chování velmi snadno vyvarovat.
Pokud se zváží míra rizika obou infekčních onemocnění, která vede k rozhodnutí nechat se očkovat, je dalším hlediskem volba vhodného očkování.
Dnes máme možnost se nechat očkovat tzv. monovakcínami proti jednotlivým hepatitidám nebo kombinovanou vakcínou proti oběma hepatitidám.
Výhody monovakcín
Nevýhody monovakcín
Výhody kombinované vakcíny
Nevýhody kombinované vakcíny
Účinnost kombinovaného očkování i očkování monovakcínami je shodná, tj. poskytuje více než 90% sérokonverzi. I když kombinovaná vakcína vyvolává vyšší hladiny protilátek než očkování monovakcínami, pro vlastní ochranu očkované osoby je to nepodstatné.
Nyní společnost Glaxo-SmithKline nabízí Twinrix se slevou pod názvem: PROGRAM TŘETÍ DÁVKA ZDARMA - DAR PRO DĚTI NA CELÝ ŽIVOT. Pokud dojdete k tomu, že je pro Vás (či Vaše dítě starší 13 let) očkování proti oběma virovým hepatitidám nezbytně nutné, pak je skutečně vhodné se rozhodnout rychle a v období od 1.4 do 31.5 zakoupit jednu dávku této vakcíny a nechat se očkovat. Po jednom měsíci si necháte aplikovat 2. zakoupenou dávku vakcíny. A třetí dávku, kterou si necháte aplikovat po 6 měsících od zahájení očkování už nekupujete a dostanete ji zdarma. takže jediná podmínka je koupit první 2 dávky vakcíny, přičemž musíte zahájit toto očkování v období od 1.4 do 31.5. Místo 4.300,- Kč zaplatíte jen 3.200,- Kč (pro dospělé) nebo místo 3.000,- Kč zaplatíte jen 2.000,- Kč (pro děti).
Navíc jste-li pojištěncem zdravotní pojišťovny OZP, a je-li Vám méně než 26 let, můžete využít prevenční program této pojišťovny a ta za Vás uhradí jednu ze 2 dávek. Celé očkování Vás stojí buď 1600,- Kč (pro dospělé mladší 26 let) nebo 1.000,- Kč (pro děti).
Taková nabídka je skutečně velmi výhodná, a pokud splníte obě podmínky, tj. zahájení očkování v termínu od 1.4 do 31.5 a jste pojištěncem OZP, lze jen doporučit se nechat očkovat kombinovanou vakcínou TWINRIX.