V posledních měsících se stále častěji diskutuje možnost zavedení celoplošného povinného očkování proti meningokokovým nákazám. Důvody jsou hned tři:
Názor, že po zavedení celoplošného očkování proti meningokokovým nákazám vyvolaným skupinou C může vést k rozšíření výskytu těchto nákaz vyvolaných skupinou B, vůči kterým neexistuje očkovací látka, se po zkušenostech s tímto očkováním v některých zemích EU stal již přežitým a nepravdivým.
První zemí, která se rozhodla zavést toto očkování jako celoplošné byla Kanada, kde byla velmi vysoká incidence s poměrně vysokým počtem úmrtí.
Jako jedna z prvních zemí v Evropě, která se rozhodla zavést toto očkování do očkovacího kalendáře, byla Velká Británie (celoplošné očkování: 1999-2000). Důvodem zavedení tohoto celoplošného očkování byla relativně vysoká incidence a existence konjugované vakcíny proti těmto nákazám vyvolaných skupinou C, která zde významně převažovala (tj. 60-80% případů). Po zavedení celoplošného očkování došlo zejména u očkované skupiny k významnému poklesu incidence meningokokové nákazy skupiny C o téměř 70%.
Dnes se celoplošně očkuje touto konjugovanou vakcínou v Irsku (ve 2., 4. a 6. měsíci) ve Španělsku (ve většině kantonů, ve 2., 4. a 6. měsíci), ve Velké Británii (ve 2., 3. a 4. měsíci a dále se doočkovávají osoby starší 20 let), na Islandu (v 5. měsíci a pak druhá dávka v období 12.-18. měsíce), v Belgii (jedna dávka v období 12. až 18. měsíce), v Lucembursku (jedna dávka v období 12. až 18. měsíce), v Nizozemí (jedna dávka ve 14. měsíci).
Pokud se děti očkují od 2. měsíce, pak se toto očkování provádí současně s dalším očkováním jako je očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, proti virové hepatitidě typu B, proti dětské přenosné obrně apod. U dětí starších 1 roku se očkování zpravidla provádí samostatně, podáním pouze jediné dávky.
Jaké jsou u nás důvody pro zavedení tohoto očkování do očkovacího kalendáře povinného a celoplošného očkování: