Stále častěji se objevující případy spalniček u nás vedou k otázce, zda lze čelit jejich šíření tzv. post-expozičním očkováním, tj. po kontaktu s nakaženým (nakažená osoba je riziková pro své okolí 4 dny před výsevem vyrážky).
Už v roce 1926 Zingher ve své práci zhodnotil injekční podávání plné krve a séra z dárců, kteří prožili spalničky. Zjistil, že ze 102 pasivně imunizovaných dětí jen u 10 došlo k onemocnění a dokonce z nich 7 mělo mírný průběh [Zingher 1926].
Ve 40. letech minulého století byl vyzkoušen imunoglobulin v dávce 0,18-0,22 ml/kg do 4-5 dní po expozici spalniček, který buď zabránil rozvoji onemocnění nebo jeho průběh významně zmírnil [Janeway 1945]. Efekt této intervence dosáhl více jak trojnásobné snížení incidence spalniček.
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Těm, co byl podáván gamaglobulin v dávce 40-45 IU/ml průměrně 3 dny po expozici spalniček, nebyly spalničky diagnostikovány, tj. neonemocněli. Naopak osoby imunizované s dávkou nižší, tj. 16-33 IU/ml, byly chráněny jen asi z poloviny, tj. u 9 osob ze 20 byly spalničky prokázány [Endo 2001]. Proto stávající požadavek na komerční specifický gamaglobulin je minimální koncentrace 42 IU/ml [Audet 2006].
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Aktivní imunizace očkováním proti spalničkám není kontraindikována u osob po expozici spalniček. Provede-li se očkování do 72 hodin po expozici, je vysoká pravděpodobnost, že osoba neonemocní nebo bude mít jen mírný průběh spalniček [Fulginiti 1963, Berkovich 1963, Ruuskanen 1978].
Ačkoli dvě původní práce [Watson 1963, Ruuskanen 1978] navrhovaly, že očkování po expozici spalniček provedené časně nebo ještě do 14 dní, může dostatečně dobře chránit před onemocněním, pozdější studie a sledování to nepotvrdily [Rice 2004]. Pravděpodobně je výsledek závislý na délce doby expozice a virové náloži. Děti v dlouhodobém kontaktu s nemocným, který měl vyrážku, nebyly post-expozičním očkováním do 4 dní dostatečně chráněny před onemocněním [King 1991].
Přesto se potvrdilo, že očkováním do 72 hodin po kontaktu s nemocným spalničkami lze nákaze předejít z více než 80 %...
Další informace najdete v prémiovém obsahu
Pozdější očkování či imunizace se nedoporučuje, ale ne z důvodu zhoršení samotného onemocnění (tj. spalniček), ale z důvodu absence ochrany.
Literatura