Z nových publikovaných výsledků vyplývá, že letošní chřipková vakcína poskytuje dobrou až velmi dobrou ochrannou účinnost vůči chřipce.
První práce [Skowronski 2019], publikovaná 24.1.2019, potvrdila vysokou ochrannou účinnost u očkovaných kanadských dětí ve věku 1-8 let vůči laboratorně potvrzenému typu A subtypu H1N1. Ta dosahovala 91 % (95% CI: 67-98 %). Velmi podobný výsledek přinesla práce, publikovaná o několik dní později [Chiu 2019], která rovněž potvrdila protektivní účinnost 92 % (95% CI: 82-96 %) u hongkongských dětí ve věku 6 měsíců až 17 let, nejčastěji u mladších 6 let.
Kanadská práce poukázala na to, že velmi dobrá účinnost letošního chřipkového očkování byla zjištěna i u dospělých ve věku 20-64 let, tj. 68 % (51-80 %) vůči typu A(H1N1).
Obě práce hodnotily účinnost jen vůči typu A(H1N1), který v obou zemích dominoval. Zůstává zatím neznámou, jak si povedou obě dvě či případně tři zbývající složky letošní chřipkové vakcíny, tj. jaká je jejich ochrana vůči typu A(H3N1) a vůči typu B kmene Yamagata a kmene Victoria.
I když hlavní sezóna očkování proti chřipce skončila, přeje-li si být někdo ještě nyní očkován, má stále šanci. Bohužel minimálně prvních 14 dní po očkování nelze s ochranou počítat, ta nastupuje někdy právě po těchto 14 dnech. Rozhodně ale takové očkování není nebezpečné, jak někteří “odborníci” sdělují přes média. Není k tomu totiž sebemenší důvod. Pouze pokud by se někdo očkoval v inkubační době a to nejen chřipky ale jakéhokoli infekčního onemocnění, pak samozřejmě existuje riziko zhoršení průběhu takového onemocnění v důsledku provedeného očkování.
Literatura