Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Promeškaný termín očkování proti klíšťové encefalitidě

V tomto roce došlo k významnému nárůstu potřeby vakcíny proti klíšťové encefalitidě (TBE) v celém středoevropském regionu. V důsledku tohoto dodávky vakcíny nedostatečně pokrývají potřeby požadovaného očkování. Vznikají dohady o tom, zda je očkování prošlé či propadlé, zda k ochraně stačí jedna dávka, nebo je nutné očkovat od počátku atd.

První vakcinační dávka
Tato dávka patří mezi základní očkování. Nesplňuje podmínky ochrany pro většinu očkovanců, ale vyvolává dostatečnou protektivní imunitní odpověď (protektivní limit protilátek: >100 EU/ml nebo HI >=1:10) u zhruba 50% očkovanců. Zahájit očkování proti TBE je možné kdykoli po celý rok, upřednostňuje se chladné období (podzim a zima), kdy riziko infikovaných klíšťat je minimální nebo nízké.

Druhá vakcinační dávka
Druhá dávka patří mezi základní očkování. Podává-li se v rámci běžného očkování (ne zkráceného očkování), pak podle výrobců vakcíny se doporučuje podávat 2. dávku po 1-3 měsících od podání 1. dávky. Dojde-li k promeškání 3 měsíců po podání 1. dávky, pak ještě další tři měsíce je možné podat 2. dávku, aniž by bylo schéma očkování poškozeno (tj. do 6 měsíců po podání 1. dávky není nutné zahajovat očkování od počátku, tedy opakovat první dávku).
Již po prvních dvou dávkách vzniká u většiny očkovanců kvalitní imunitní odpověď, tj. zhruba 85-98% očkovanců je dostatečně chráněno po dobu až 12 měsíců. Po uplynutí této doby u některých dochází k poklesu hladin protilátek a ztrácí získanou ochranu po očkování 2 dávkami.

Třetí vakcinační dávka
Tuto dávku lze považovat za první posilující očkování (booster), které má význam pro záchyt těch očkovanců, kterým první 2 dávky nestačili (tj. zhruba pro 5-10% očkovanců) a pro zesílení imunitní odpovědi u ostatních očkovanců tak, aby ochrana přetrvávala déle než 12 měsíců.
Třetí dávka se podává v rámci běžného schématu očkování v rozmezí 5 až 12 měsíců po podání 2. dávky. V případě, že se termín očkování promešká, pak lze tuto dávku podat kdykoli později (po podání se obnovuje původní ochrana získaná po podání prvních 2 dávek). Nelze však spoléhat na původní získanou ochranu po očkování s prvními 2 dávkami, neboť po uplynutí 12 měsíců není spolehlivost ochrany (před podáním 3. dávky) u všech očkovanců garantována. Přesto u většiny bývá tato ochrana pozorována ještě v této době.
Není-li promeškání řádného termínu doporučeného výrobci delší než další 12 měsíců (tj. 24 měsíců po podání 2. dávky), není nutné provádět očkování od počátku, ale stačí podat třetí dávku.

Posilující vakcinační dávka
Vzhledem k tomu, že imunologická paměť vzniklá po očkování nestačí k ochraně před klíšťovou encefalitidou po její expozici (tj. nedochází k rychlé obnově hladiny specifických protilátek vyšší než je protektivní mez, > 100 EU/ml nebo HI >= 1:10, z důvodu krátké doby inkubace 3-30 dní), bývá důležitá přítomnost specifických protilátek nad minimální protektivní mezí. Bylo zjištěno, že u většiny (>80%) očkovanců (3 základní dávky) hladina protilátek přetrvává nad protektivní mezí ještě po dobu 6 až 8 let.
Avšak podle doporučení výrobce se má každé 3 roky (případně 5 let) provádět posilující očkování (booster). Proto dojde-li k promeškání tohoto termínu, je možné posilující očkování provést kdykoli později a to až do 5 let po podání 3. dávky, aniž by bylo nutné provádět jak sérologické vyšetření hladin specifických protilátek nebo očkovat od počátku (tj. opakovat první 3 dávky). Po uplynutí 5 let po očkování s 3. vakcinační dávkou je vhodné po podání posilující dávky provést sérologické vyšetření pro ověření individuálního stavu očkovance a podle situace rozhodnout o případném očkování od počátku (tj. v případě, kdy hladiny specifických protilátek i o podání dalšího boosteru nedosáhnout minimální protektivní meze, tj. 100 EU/ml nebo HI 1:10).

K očkování proti klíšťové encefalitidě se používají dvě vakcíny (FSME Immun a Encepur), které jsou vzájemně kompatibilní a lze je ve schématu očkování používat záměně, tj. nejen k boosteru, ale i k základnímu očkování (není-li možné z jakéhokoli důvodu základní očkování provést jedním komerčním typem).
Obě vakcíny jsou hodnoceny jako vysoce imunogenní, tj. vyvolávají silnou imunitní odpověď u většiny očkovanců (>95%).

Přehled sérokonverze nad minimální protektivní hladinou specifických protilátek po očkování proti klíšťové encefalitidě

Doba po očkování HI
hemaglutinačně inhibiční test (séropozitivita stanovena 
k hladinám >=1:10)
ELISA 
(séropozitivita stanovena 
k hladinám >= 100 EU/ml)
Po podání 1. dávky - 50%
Po podání 2. dávky - 98%
Po podání 3. dávky 98% 99,5%
3 roky 74% 89%
4 roky 79% 96%
5 let 88% 97%
6 let 82% 91%


obr3 (Snímek obrazovky 2016-08-22 v 14.10.16.png) [#32]

Vydáno / Aktualizováno: 30.04.2007
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit