Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Chřipkové vakcíny pro sezónu 2010

Pro letošní chřipkovou sezónu se lze v ČR nechat očkovat proti chřipce 6 komerčními typy. Vedle 5 vakcín, používaných již několik let, se letos objevily dvě nové IDflu a Preflucel.

Na savčích buňkách (VERO) kultivovaná vakcína Preflucel patří technologicky mezi další splitové vakcíny. Nová technologie kultivace eliminuje volbu vakcinačních kmenů, neboť používá SZO vyhlášené kmeny bez potřeby jejich adaptace. Navíc existuje minimálně teoretický předpoklad, že kultivací chřipkových virů na savčích buňkách nedochází k jejich dramatické změně a výsledná vakcína může být pro člověka - jako savce - efektivnější v ochraně. Další informace jsou zde.

Intradermálně podávaná IDflu, která se připravuje stejně jako dnes už tradiční splitová chřipková vakcína, se aktuálně stala inovovanou vakcínou. Využívá znalosti o tom, že díky intradermální aplikaci se prezentují chřipkové antigeny velkému počtu dermálních a intersticiálních dedritických buněk (tj. buněk imunitního systému). Mimo to se předpokládá, že intradermální podání krátkou jehlou snižuje riziko lokálních neurovaskulárních poškození. Snadnou aplikaci umožňuje speciální předplněná injekční stříkačka - aparátek, tzv. mikroinjekční systém, který zabrání hlubokému průniku jehly do kůže. Vyrábí se dvě verze, jedna s redukovaným množství hemaglutininů (9 µg) určená k očkování dospělých ve věku 18-59 let a druhá s běžným obsahem hemaglutininů určená k očkování osob starších 60 let.
Intradermální očkování dospělých osob štěpenou vakcínou IDflu s koncentrovaným obsahem hemaglutininů poskytuje srovnatelnou, tedy téměř shodnou, postvakcinační odpověď jako intramuskulární očkování vakcínou Vaxirip (obě vakcíny se vyrábí stejnou technologií). Znamená to, že průměrné geometrické titry hemaglutinačně inhibičních protilátek, sérokonverze i séroprotekce definované evropskými kritérii byly u dospělé očkované populace nezávislé na způsobu podání vakcíny. Vezme-li však v úvahu, že intradermálně aplikovaná vakcína obsahovala minimálně 1,5krát méně vakcinačních antigenů v jedné dávce, pak stimulace humorální imunity je intradermálním způsobem efektivnější.
Intramuskulární nebo intradermální očkování proti chřipce může mírně zvýšit buněčnou imunitu reprezentovanou CD4 a CD8 T lymfocyty bez rozdílu.
Významně lepší imunogenitu dosáhlo intradermální očkování seniorů starších 60 let. Sérokonverze se zvýšila zhruba o 10 %. Minimálně o 20 % vyšší postvakcinační hladiny protilátek vůči libovolnému chřipkovému typu či subtypu a dokonce téměř o 60 % vůči typu A se pozorovaly po intradermálním očkování vakcínou IDflu ve srovnání s intramuskulárním. Vzhledem k obecné věkově snížené schopnosti odpovídat na toto očkování se zdá intradermální aplikace vhodnou alternativou pro osoby starší 60 let.

Přehled komerčních vakcín v České republice pro sezónu 2010/11

Komerční název Charakteristika Věková indikace Schéma očkování Podání
IDflu Splitová vakcína; 9 µg/dávka* (věk <60 let) nebo 15 µg/dávka (věk >16 let) Od 18 let 1 dávka intradermálně
Preflucel Splitová vakcína; 15 µg/dávka*  Od 18 let 1 dávka intramuskulárně
Vaxigrip Splitová vakcína; 15 µg/dávka* Od 6 měsíců 2 poloviční dávky (děti < 3 let)1 nebo 2 dávky (děti 3-9 let) 1 dávka (osoby starší 9 let)  intramuskulárně
Begrivac Splitová vakcína; 15 µg/dávka* Od 6 měsíců 2 poloviční dávky (děti < 3 let)1 nebo 2 dávky (děti 3-9 let) 1 dávka (osoby starší 9 let)  intramuskulárně
Fluarix Splitová vakcína; 15 µg/dávka* Od 6 měsíců 2 poloviční dávky (děti < 3 let)1 nebo 2 dávky (děti 3-9 let) 1 dávka (osoby starší 9 let)  intramuskulárně
Influvac Subjednotková vakcína; 15 µg/dávka* Od 6 měsíců 2 poloviční dávky (děti < 3 let)1 nebo 2 dávky (děti 3-9 let) 1 dávka (osoby starší 9 let)  intramuskulárně
Fluad Subjednotková vakcína se skvalenovým adjuvans; 15 µg/dávka* Od 65 let 1 dávka intramuskulárně
*) všech tří typů hemaglutininů
Vydáno / Aktualizováno: 15.11.2010
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit